Nowy dyplom ukończenia studiów na UŁ

Dyplomy, czyli szczególnie uroczyste dokumenty, są pisemnymi, urzędowymi poświadczeniami czynności prawnych o wieczystym charakterze. Informują o zasługach osoby wyróżnionej dyplomem i potwierdzają jej uprawnienia. Dla Uniwersytetu Łódzkiego powstał niedawno nowy wzór dyplomu ukończenia studiów. Jak rysują się dzieje powstawania tego typu dokumentów? Co składa się na najnowszy projekt dyplomu UŁ? Jak wyglądały prace nad dokumentem?

Dyplomy zaświadczają o nieprzemijających prawach lub trwałych uprawnieniach przyznanych przez właściwą władzę lub urząd odbiorcy dyplomu. Świadectwa ukończenia szkół i kursów, w tym także dyplomy ukończenia wyższych uczelni, dobrze wpisują się w taki sposób rozumienia prawnej funkcji dyplomu. 
 
„Znaczące zasługi obdarowanego dyplomem lub nieprzemijające prawo do korzystania z uprawnień opisanych w dyplomie zachęcały wystawców dyplomów do sporządzania ich w szczególnie ozdobnej i oryginalnej formie. Tekst poświadczający czynność prawną był łączony z ikonografią utworzoną ze znaków i z symboli związanych z okolicznościami przeprowadzenia czynności prawnej czy też z obrazami identyfikującymi obszar właściwy dla treści wystawionego dyplomu” – wyjaśnia prof. Marek Adamczewski, historyk, specjalista w zakresie heraldyki.

„Jednocześnie pietyzm, z jakim dokument przygotowywano, ozdobność pisma, podniosłość języka i zastosowana symbolika miały świadczyć o majestacie władzy wystawcy dokumentu. W tym sensie współczesne, najuroczystsze dokumenty dziedziczą tradycje, które sięgają średniowiecza –nadań szlachectwa, przywilejów, praw miejskich itp.” – dodaje dr Andrzej Kompa z Instytutu Historii UŁ.
 


 

Do końca XVIII w. bogato ilustrowane dyplomy powstawały jako niepowtarzalne dzieła specyficznego rodzaju sztuki. Dyplomy w uzasadnionych przypadkach (i najczęściej za pieniądze odbiorcy) otrzymywały w kancelariach wystawców oprawę plastyczną, która stanowiła de facto i de iure przekaz równie ważny jak tekst nadania. Od XIX stulecia w kancelariach różnych władz i urzędów pojawiły się drukowane formularze dokumentowe, które często prezentowały rozbudowaną ikonografię. 

„Szczególnie bogate były dopełnienia plastyczne dokumentów Heroldii Królestwa Polskiego, patentów oficerskich Wojska Polskiego (do 1830 r.) i dyplomów cechowych. Wymienionym typom dyplomów pod względem sztuki zdobniczej ustępowały formularze ukończenia szkół, w tym – ukończenia uniwersytetu w Warszawie” – ocenia Marek Adamczewski.
 

 


 

„W odrodzonej porozbiorowej Polsce zaczęto tworzyć własne wzory dokumentów dyplomowych, które z jednej strony nawiązywały do tradycji, a z drugiej nie stroniły od modnych wtedy stylów artystycznych, które wpływały na wyobrażenia ikonograficzne, na krój pisma itp. Nie inaczej było w PRL i w początkach III RP. Dyplomy, choć uproszczone, pozostawały dokumentem szczególnym, uroczystym i na swój sposób zdobnym” – przypomina dr Kompa.
 
Nowy rozdział w najnowszej historii dyplomów uniwersyteckich został napisany we wrześniu 2018 r. W rozporządzeniu z 27 IX 2018 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wymienił szereg niezbędnych cech dyplomu ukończenia studiów. Opisał również znaki obrazowe, które powinny współtworzyć dyplom. W katalogu wymaganych znaków obrazowych nie ma Orła Białego lub godła ustalonego dla Orła Białego. Silnie natomiast uwypuklono prawo wystawcy dokumentu – szkoły wyższej – do manifestowania znaku uczelni. 
 
„Brak Orła Białego lub godła ustalonego dla Orła Białego w ministerialnym opisie wzorcowego dyplomu został dostrzeżony i skrytykowany. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie uzupełnienia rozporządzenia o zapis zmuszający wystawców dyplomów czy też wystawców innych dokumentów istotnych dla życia publicznego i społecznego do umieszczenia na nich polskiego znaku państwowego” – tłumaczy prof. Adamczewski. 

Według autora petycji Orzeł Biały na dyplomie lub na innym istotnym dokumencie jednoznacznie informowałby odbiorców o państwowym pochodzeniu i charakterze takiego dokumentu. Posłowie odrzucili tę propozycję, uznając, że polski orzeł państwowy pojawi się na dyplomie czy na innym dokumencie państwowym w postaci odcisku pieczęci uwierzytelniającej dokument. Wydaje się, że posłowie w tym przypadku nie dostrzegli różnicy pomiędzy dopełnieniem ikonograficznym formularza dokumentowego i typowym uwierzytelnieniem dokumentu za pomocą odcisku pieczęci. 
 
W odpowiedzi na przywołaną wyżej ministerialną regulację z 27 IX 2018 r. polskie szkoły wyższe rozpoczęły prace nad nowymi wzorami dyplomów. Liczne przykłady zatwierdzonych już wzorów dyplomów dostępne są w Internecie. 
 
„Nowy wzór dyplomu ukończenia studiów (w odmianach właściwych dla poziomów kształcenia) powstał także dla Uniwersytetu Łódzkiego. Znaki i elementy zabezpieczające dokument wymagane przez prawodawcę (w tym znaki niewidoczne w zwykłych warunkach), a także rozwiązania zasugerowane przez producenta formularzy, zostały harmonijnie połączone z symboliką zaproponowaną przez pracowników Uniwersytetu Łódzkiego” – wyjaśnia Andrzej Kompa.
 
Godło określone dla Orła Białego (w wyróżniającym go kole) otwiera nasz uniwersytecki dyplom i informuje o tym, że  regulacje ustawowe Rzeczypospolitej Polskiej określają ramy funkcjonowania Uniwersytetu Łódzkiego, a także jego uprawnienia do kształcenia oraz promowania studentów i naukowców. Znak Uniwersytetu Łódzkiego wraz z dewizą koncentruje uwagę na naszej wspólnocie akademickiej definiowanej zgodnie ze słowami pieśni Gaudeamus igitur – obecnymi na dyplomie, lecz widocznymi jedynie w ultrafiolecie. 

„Symbolem naszego uniwersytetu jest także podobizna nowego Rektoratu wkomponowana w dolną część obramowania dyplomu. Skromna rama okalająca cały dokument (bordiura) została wzbogacona przez wprowadzenie elementu roślinnego – gałązek kwitnącej bawełny – dobrze opisującej historyczną Łódź, dla wielu Ziemię Obiecaną. W wewnętrznym głosowaniu kwitnąca bawełna wygrała z kwitnącym lnem” – podsumowuje dr Kompa.
 
W nowym projekcie użyto szerokich i dość tradycyjnych krojów pisma, które podkreślają uroczysty charakter dokumentu, a wraz z wybraną kolorystyką przydają dyplomowi dodatkowych historycznych odniesień. Takie znaczenie ma też właśnie bordowa tonacja, która nawiązuje do popularnej w całej Europie symboliki władzy. Ponieważ dyplom ma postać karty, a nie – jak do niedawna – składanej wpół broszury, nie będzie już zawierał zdjęcia dyplomanta. Każdy dokument nadal będzie oznaczony unikatowym numerem. 
 
Gotowy projekt został niemal jednogłośnie przyjęty oficjalnie przez Senat UŁ 17 V 2021 r. Powstał dokument nowoczesny, ale jednocześnie odnoszący się do bogatej historii, tak naszej Almae Matris, jak i polskiej sztuki tworzenia dokumentów.