Po mszy świętej, której przewodniczył Metropolita Łódzki kard. Grzegorz Ryś, dalsza część uroczystości przeniosła się na plac Jana Pawła II i przed płytę Grobu Nieznanego Żołnierza, za którym wartę pełnił m.in. Poczet Sztandarowy Uniwersytetu Łódzkiego. Przed grobem odbyła się uroczysta zmiana warty i odśpiewano hymn państwowy.
Po przemówieniu Wojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka i wygłoszeniu apelu pamięci Oręża Polskiego, zebrani na placu żołnierze oddali salwę honorową.
Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, życzył mundurowym żołnierskiego szczęścia, pomyślnego rozwoju kariery oraz służby, która będzie przynosić satysfakcję, a Polsce zapewni bezpieczeństwo, wolność i niezależność:
Z dumą przechowujemy w narodowej pamięci wspomnienie o Bitwie Warszawskiej i triumfie z roku 1920. To nieodłączna część naszego historycznego dziedzictwa i tożsamości.
Następnie zgromadzeni przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, uczelni i organizacji społecznych oddali hołd poległym, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wydarzenie zakończyła defilada kampanii honorowych.
Materiał: Mateusz Pietras, ambasador UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR