Praca pisemna nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4, czcionka 12, zaś zadanie analityczne musi zostać rozwiązane w pakiecie Stata lub środowisku R. Raport nie powinien być dłuższy niż 4 strony A4.
Dołącz CV oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku z dziedzin nauk prawnych lub ekonomicznych (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów).
Harmonogram konkursu
do 25 lipca 2022 r.– termin przesyłania zgłoszeń,
do 5 sierpnia 2022 r. – informacja o terminie rozmów z autorami wybranych prac konkursowych,
8-19 sierpnia 2022 r. – rozmowy kwalifikacyjne,
do 26 sierpnia 2022 r. – publikacja wyników na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Minione lata charakteryzowały się systematycznym spadkiem luki podatkowej w Polsce, co przyczyniło się do poprawy wielkości i struktury dochodów budżetu państwa, a także pozytywnie wpłynęło na rynek. Kontynuacja tego pozytywnego trendu wymaga jednak od administracji publicznej podejmowania kolejnych i coraz bardziej innowacyjnych działań opartych o analizę otoczenia gospodarczego i narzędzi podatkowych funkcjonujących w Polsce i za granicą.
Ograniczanie luki podatkowej sprzyja również konkurencyjności w krajowej gospodarce, premiując uczciwych podatników, płacących podatki w Polsce. Wyrównywanie szans pomiędzy przedsiębiorstwami pozwala im skupić uwagę na działaniach podnoszących efektywność ich funkcjonowania, co w konsekwencji prowadzi do zwiększania roli polskich przedsiębiorstw na światowych rynkach oraz pośrednio zwiększa przyszłe wpływy podatkowe.
Uczestnicy konkursu będą mieli realny wpływ na propozycję kierunków działań jakie może podjąć Ministerstwo Finansów w obszarze ograniczania luki podatkowej. Jakie działania uszczelniające system podatkowy mogłyby zostać wdrożone w Polsce? Czy inne kraje mogłyby być dla nas inspiracją w tym obszarze? Jaką rolę dla ograniczania unikania opodatkowania ma współpraca międzynarodowa administracji podatkowych? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy Konkursu.
Materiał: Ministerstwo Finansów