W trakcie wykładu profesor Cabestan omówił obszary sporne w sąsiedztwie Chińskiej Republiki Ludowej oraz działania chińskie prowadzące do wzrostu napięć w regionie. Ponadto, profesor Cabestan wskazywał na elementy strategicznej kultury chińskiej, której głównym motywem są działania w „szarej strefie” takie jak między innymi działania dezinformacyjne. W odniesieniu do relacji z Tajwanem, które z punktu widzenia Pekinu są najistotniejsze, Jean-Pierre Cabestan uznał, że mimo, iż chińskie siły zbrojne prowadzą liczne działania, „konflikt gorący” jest mało prawdopodobny, a Chiny w dalszym ciągu powinny być określane mianem „racjonalnego aktora”. Jednak co bardziej istotne, jednym z elementów limitowania operacji wojskowej jest stanowisko społeczeństwa chińskiego, które w obliczu polityki „jednego dziecka” nie jest skłonne do poświęceń.
Po blisko godzinnym wykładzie nastąpiła dyskusja w której podnoszono m.in. rolę Unii Europejskiej w działaniach na Indo-Pacyfiku, kwestie wpływu Japonii na Tajwan, a także sprawy układu wewnętrznego w Komunistycznej Partii Chin w odniesieniu do przyszłego zjednoczenia z Tajpej.
- To była wspaniała i rzadka okazja do rozmowy z polskimi ekspertami ds. Azji i Chin na temat ryzyka konfliktu zbrojnego między Chinami a Tajwanem w tym głównie w kontekście wojny Rosji w Ukrainie – powiedział profesor Cabestan po zakończeniu spotkania, które odbywało się w Pałacu Biedermanna..