To kolejne wyróżnienie dla profesor Lucyny Domańskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, współpracującej z Instytutem Prahistorii Korei..
Współpraca z Instytutem Prahistorii Korei
Współpraca z Instytutem Prahistorii Korei nawiązana została w 2000 roku. Inicjatorami tej współpracy byli studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, którzy jednocześnie działali w Towarzystwie Przyjaciół Narodu Koreańskiego. Zainteresowanie tym krajem wiązało się z chęcią bliższego poznania najstarszego osadnictwa na terenie Azji południowo-wschodniej.
Dzięki pomocy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu oraz Ambasady Republiki Korei w Warszawie wniosek studentów został wysłany do uczelni koreańskich. Pozytywna odpowiedź przyszła z Chungbuk National University. W tym samym roku do Łodzi przyjechał prof. LEE Yung-jo wraz z grupą doktorantów i studentów z wymienionej Uczelni.
W roku 2006 została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Chungbuk National University i Uniwersytetem Łódzkim. Głównym wykonawcą umowy ze strony naszego Uniwersytetu był Instytut Archeologii. Umowa dotyczyła lat 2006-2010. Zakładała ona m.in.: wspólne seminaria i konferencje, wymianę nauczycieli akademickich i studentów.
Uzupełnieniem powyższej umowy było porozumienie (“Agreement for cooperation between Institute of Korean Prehistory, Republic of Korea and Institute of Archaeology, University of Łódź, Poland)” podpisane w dniu 30.VI.2007 r. Wymienione porozumienie jest automatycznie odnawiane co 5 lat.
W roku 2001 delegacja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego wzięła po raz pierwszy udział w konferencji z cyklu „Suyanggae and Her Neighbours”. W latach następnych to właśnie te konferencje stały się głównym forum wymiany doświadczeń w badaniach nad epoką kamienia na terenie Eurazji.
Cykl konferencji międzynarodowych pt. „Suyanggae and Her Neighbours” zainicjował prof. LEE Yung-jo w roku 1996. Nazwa konferencji nawiązuje do pracowni paleolitycznych odkrytych w miejscowości Suyanggae położonej w centralnej części półwyspu koreańskiego.
Za organizację konferencji odpowiada Komitet (Suyanggae International Symposium Executive Committee), którym kieruje prof. Lee Yung-jo. Jednym ze współprzewodniczących tego Komitetu jest prof. Lucyna Domańska. Wymienione konferencje organizowane były przez różne ośrodki naukowe Azji, Europy i USA. Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego był organizatorem takich spotkań w 2006 i 2014 roku.
Przyznanie nagrody
W roku 2022 obchodzono uroczyście w Korei Południowej 25-lecie konferencji z cyklu „Suyanggae and Her Neighbours”. Uroczystości te były połączone z 70-leciem Chungbuk National University. W obchodach brali udział jedynie archeolodzy koreańscy. Ze względu na ciągłe problemy z pandemią uczeni z innych krajów łączyli się on-line.
W trakcie wymienionych uroczystości Władze Chungbuk National University oraz Kierownictwo Instytutu Prahistorii Korei podjęły decyzję o wyróżnieniu naukowców spoza Korei, którzy wykazali się szczególnym wkładem w rozwój współpracy naukowej pomiędzy koreańskimi ośrodkami a zespołami badawczymi w macierzystych uczelniach. W grupie tej znalazła się prof. Lucyna Domańska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Nazwisko pani Profesor umieszczono na tablicy pamiątkowej poświęconej 70-leciu Chungbuk National University oraz przyznano jej tytuł Distinguished Researcher. W ramach wkładu pani profesor w rozwój współpracy z Koreą Południową podkreślono przede wszystkim jej aktywny udział w organizacji konferencji z cyklu „Suyanggae and Her Neighbours”, które stały się ważnym światowym forum wymiany informacji w badaniach nad epoką kamienia. Prof. Lucyna Domańska pełniła też inne funkcje w instytucjach naukowych Korei Południowej, np. doradcy naukowego w Gawaji Rice Museum czy też konsultanta w badaniach terenowych m.in. na stanowisku Suyanggae.
Wraz z prof. Lucyną Domańską w kolejnych konferencjach z cyklu „Suyanggae and Her Neighbours” uczestniczyli studenci i doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
W roku 2014 Uniwersytet Łódzki przyznał prof. LEE Yung-jo medal „Universitatis Lodiensis Amico” za jego wkład w rozwój współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i promocję naszego Uniwersytetu w środowiskach naukowych Azji.
Serdecznie gratulujemy !
Informacje: Instytut Archeologii UŁ