Prof. Monika Marcinkowska jest kierowniczką Katedry Bankowości i dyrektorką Instytutu Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jako założycielka projektu Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 "Sprawozdanie z działalności", należy także do członków kapituły konkursu Best Annual Report. Od roku 2016 wchodzi w skład Banking Stakeholder Group - grupy doradczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego (EBA). Prof. Monika Marcinkowska jest również autorką wielu publikacji na temat raportowania, przejrzystości i dyscypliny rynkowej.
- Kryzys pandemiczny zweryfikował plany ciągłości działania, plany awaryjne, umiejętności zarządzania kryzysowego i efektywnej komunikacji. A to oczywiście oznacza też nowe, specyficzne wymagania względem członków rad nadzorczych, których wsparcie dla zarządu winno być znacznie większe, niż w normalnych okolicznościach. Patrząc w dłuższym horyzoncie - 5-10 lat - zmienia się otoczenie, warunki funkcjonowania, regulacje, oczekiwania społeczne, a zatem zmienia się też funkcjonowanie rad nadzorczych. Ich członkowie mają też chyba większą świadomość swej roli i obowiązków - mówiła w trakcie "Konferencji Rada Nadzorcza" prof. Marcinkowska.
Zdaniem laureatki potrzeba spotkań i dyskusji na tematy corporate governance wynika z ciągłej ewolucji zagadnienia i konieczności dostosowywania się do zmiennej rzeczywistości i ram prawnych.
- Pani prof. Monika Marcinkowska jest ważnym kreatorem, inicjatorem nowych idei i praktyk ładu korporacyjnego. Wspiera głosem doradczym liczne znamienite międzynarodowe grona takie jak m.in. Europejski Nadzór Bankowy czy europejski think tank Bruegel, czerpiąc wnioski ze swoich licznych badań naukowych, publikacji o zasięgu międzynarodowym, jak i doświadczeń w pracach rad nadzorczych - uzasadnia decyzję Kapituły Konkursu przewodnicząca, Agnieszka Słomka-Gołębiowska.
To już dziesiąta edycja Konferencji Rada Nadzorcza, podczas której wręczono wyróżnienie Człowiek Corporate Governance po raz siódmy. W gronie dotychczasowych laureatów znalazły się takie osobistości jak Andrzej S. Nartowski i Wiesław Rozłucki.
Prof. Monika Marcinkowska (EkSoc, UŁ)
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst źródłowy: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego