„Rękopiśmienne dziedzictwo kulturowe z XV-XVIII wieku w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego” - podsumowanie projektu

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zakończyła w czerwcu realizację dwuletniego projektu „Rękopiśmienne dziedzictwo kulturowe z XV-XVIII wieku w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego”, sfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Przedsięwzięciem kierował dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Tomasz Piestrzyński, a koordynowała je wicedyrektor Dorota Bartnik.

Był to pierwszy w historii Biblioteki Uniwersyteckiej projekt obejmujący rękopisy. Wśród 50 najcenniejszych zabytków łódzkiej książnicy uniwersyteckiej włączonych do projektu znalazły się kodeksy religijne katolickie i prawosławne z XV-XVI w.; akta i dokumenty kościelne z XVII-XVIII w.; dokumenty cechowe z XVI-XVIII w.; listy królewskie i dokumenty o znaczeniu historycznym.

Prace nad zbiorami objęły szereg działań, których nadrzędnym celem było ich udostępnienie zarówno czytelnikom Biblioteki, jak i badaczom z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Było to możliwe dzięki, m.in. opracowaniu zbiorów w Centralnym Katalogu Polskich Bibliotek Naukowych NUKAT i w elektronicznym katalogu Biblioteki SYMPHONY, a także dzięki digitalizacji i zdeponowaniu w Bibliotece Cyfrowej UŁ 39 dokumentów. Ponadto, wybrane egzemplarze zostały poddane konserwacji. 

Wyjątkowym obiektem, który powstał w ramach projektu, jest faksymile XV-wiecznego modlitewnika Liber precum latinarum et gallicarum cum Calendario. Ta unikatowa kopia wydrukowana została na papierze imitującym pergamin, w kolorystyce średniowiecznego oryginału: zieleni, błękicie, czerwieni i złocie. Tom iluminowany bordiurami, inicjałami i miniaturami figuralnymi został wzbogacony o trzy dodatkowe rekonstrukcje malarskie ze złoceniami, przełożone cienkimi arkuszami papieru czerpanego (kalendarz, Ukrzyżowanie, Nawiedzenie). Oprawa tomu została wykonana z deski bukowej i brązowej skóry z mosiężnymi zapinkami. To pierwsze w historii BUŁ-y faksymile jest nie tylko wydawnictwem o wysokich walorach estetycznych, ale stanowi przede wszystkim materiał źródłowy dla badaczy średniowiecznej Europy i pomoc dydaktyczną dla studentów kierunków humanistycznych.

Zwieńczeniem projektu jest wystawa wirtualna, która prezentuje dwanaście zabytkowych manuskryptów opatrzonych komentarzem, galerią zdjęć i literaturą przedmiotu. Wybrane dokumenty są różnorodne pod wieloma względami: reprezentują rozmaite grupy społeczne, zostały spisane w kilku językach i utrwalone na odmiennych pod względem formatu i objętości materiałach. Wystawa jest dostępna na stronie.

plakat