Poznajcie Robo-uv
Deepjyoti Nath wynalazł Robo-uv - w pełni autonomicznego robota dezynfekującego. Może on mapować swoje otoczenie, być wzywany na żądanie lub mieć ustawione punkty orientacyjne na mapie i zaplanowany czas - dezynfekować i wracać do swojej stacji ładowania.
Działa na systemie operacyjnym ROS (Robot Operating System), który jest systemem używanym przez m.in. Google, Tesla. Projekt robota został doceniony podczas "Forum Wizja Rozwoju", a premier Mateusz Morawiecki był zainteresowany jak najszybszym wdrożeniem go do polskich szpitali.
Dezynfekcja...światłem
Deepjyoti Nath wskazał, iż nabywanie infekcji poprzez zarażenie się w szpitalu jest tak powszechne, że każdego roku spotyka to 8,9 miliona ludzi w całej Europie, co kosztuje nas 5,5 miliarda euro rocznie.
Obecne rozwiązania polegają na użyciu roztworów na bazie alkoholu, które muszą pozostać na powierzchni przez kilka godzin w celu idealnej dezynfekcji. Oznacza to, że praktycznie niemożliwa jest ciągła dezynfekcja całego naszego otoczenia. Alkoholem nie można również dezynfekować powietrza, w którym znajduje się znaczna ilość wirusów.
Tymczasem Robo-uv do dezynfekcji powierzchni i powietrza używa światła UV-C. Do tej pory ta metoda wykorzystywana była w laboratoriach, do dezynfekcji sprzętu i narzędzi. Światło UV-C jest szkodliwe dla ludzi, ale nie dla robotów. I tak Robo-uv staje się niezwykle cennym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem…
Wielka magia z małego miasta
Deepjyoti Nath przybył z Indii, by studiować informatykę na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ. Zaczął on studia na UŁ w 2016 roku. Po drugim roku studiów chciał spróbować czegoś innego i zaczął pracę jako inżynier oprogramowania dla MicroStrategy. Wrócił on na Uniwersytet Łódzki rok temu.
- Pochodzę z bardzo małego miasta w Indiach. Nigdy nie byłem dobry w sporcie. Mój ojciec załatwił mi komputer w wieku 10 lat. Można było zrobić z niego prawie wszystko - to wszystko było dla mnie magiczne. Wtedy zdałem sobie sprawę, że chcę się nauczyć tej magii. Więc nauczyłem się kodować, czytając książki, oglądając filmy, robiąc proste kalkulatory, a następnie grając w gry - pisze o swojej miłości do informatyki Deepjyoti Nath.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ