Rok akademicki 2021/22 na UŁ rozpoczęty!

Uniwersytet Łódzki zainaugurował rok akademicki 2021/22. Uroczystość zorganizowano w Auli A1 Wydziału Filologicznego, można było również śledzić ją w sieci. Naukę na największej łódzkiej uczelni rozpoczyna około 10 000 studentów, kolejne 16 000 będzie ją kontynuować. Do przeszło trzydziestotysięcznej społeczności UŁ, dzięki konkursowi IDUB, dołączyło ponad 40 naukowców z całego świata. To największy „transfer” w historii Uczelni. Witamy nowych studentów i nowych badaczy, witamy wszystkich po wielu miesiącach nauki i pracy online, mamy nadzieję, że tryb stacjonarny pozostanie z nami na stałe!

W swoim przemówieniu Rektor Elżbieta Żądzińska mówiła m.in. o nowej Strategii UŁ na lata 2021-2030. Jej główne założenie to osiągnięcie przez Uniwersytet Łódzki statusu uczelni badawczej o silnej pozycji naukowej w kraju i Europie. Rektor Uniwersytetu Łódzkiego zachęcała studentów do podejmowania wysiłków badawczych już od pierwszych lat studiów, to jedna z recept na sukces. Inną jest stałe podążanie za pięcioma wartościami Uniwersytetu Łódzkiego, które wpisane są rzeczoną Strategię. Są nimi: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Bądźcie otwarci na świat. Szukajcie dla siebie szans i możliwości. Dołączajcie do zespołów badawczych. Korzystajcie ze skierowanych do doktorantów i studentów programów grantowych. Poszukujcie mentorów i czerpcie z ich wiedzy. Jesteście przyszłością naszej uczelni – mówiła prof. Elżbieta Żądzińska. 

Głos zabrali również przedstawiciele samorządów studentów i doktorantów UŁ. 

Ostatnie półtora roku spędziliśmy na nauce zdalnej, z dala od naszych koleżanek i kolegów. Mam nadzieję, że ten rok będzie już normalny, że będziemy mogli spędzać czas na Uczelni tak, jak kiedyś i że po 3 latach przerwy wrócą huczne Juwenalia, które usłyszy cała Łódź – mówił Bartłomiej Józefowicz z Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UŁ 

Niech towarzyszą Wam słowa pierwszego Rektora UŁ prof. Tadeusza Kotarbińskiego: „Trzeba podważać wszystko, co da się podważyć, gdyż tylko w ten sposób da się wykryć to, co podważyć się nie da – mówiła do nowych doktorantów przewodnicząca URSD UŁ Katarzyna Kurpet. 

Gościem specjalnym był w tym roku Profesor Andrzej Jajszczyk z AGH w Krakowie, fizyk, wybitny badacz, wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council). W wystąpieniu pt. „Odważnie sięgamy po ważne – droga do sukcesu w nauce” przedstawiał możliwości, jakie daje zdobycie grantu ERC.

Praca naukowca musi być ciężka i systematyczna. To prawda, że czasami wielkie odkrycia pojawiają się przez przypadek, przy okazji prowadzenia badań na temat niezwiązany z obszarem późniejszego wielkiego odkrycia, ale niezmiennie - zauważenie tego przypadku, tego zbiegu okoliczności, jest możliwe tylko dla tych, którzy prezentują taki poziom. Grant ERC oznacza, po pierwsze, że odnieśliśmy już jakieś sukcesy naukowe na swoim szczeblu kariery, ale również grant ten daje ogromną szansę na uzyskanie jeszcze większych sukcesów naukowych – mówił prof. Andrzej Jajszczyk. 

Więcej o aktualnych i istotnych sprawach UŁ można przeczytać tutaj: 

Organizacja roku akademickiego 2021/22

Zasady korzystania z akademików UŁ 

Akademickie Centrum Wsparcia UŁ – pomagamy wszystkim, którzy się do nas zgłoszą! 

Największy międzynarodowy „transfer” UŁ – 45 naukowców z całego świata w konkursie IDUB 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ 

Fot: Maciej Andrzejewski, UŁ