W sobotę, 8 października, na Wydziale Filologicznym UŁ odbyły się spotkania powitalne dla nowych studentów UŁ z zagranicy – takich, którzy rozpoczęli studia pełne w UŁ.
Pierwsze z nich przeprowadzone było w języku polskim, gdyż to właśnie po polsku studiuje grupa ponad 500 nowych studentów – największa część zagranicznych studiujących. Najpopularniejsze w tym roku kierunki po polsku to studia filologiczne, informatyka i marketing. W większości wybierają je obywatele Ukrainy, ale i Białorusi.
Podczas drugiego spotkania pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) spotkali się ze studentami studiów prowadzonych w języku angielskim, którzy liczą ponad 350 osób. Wśród nich największą popularnością nadal cieszy się informatyka, ekonomia i stosunki międzynarodowe. Najwięcej nowych studentów pochodzi w tym roku z Azerbejdżanu i Uzbekistanu. Lecz narodowości jest o wiele więcej!
Podczas welcome meetings studenci otrzymali niezbędne informacje dotyczące studiowania w UŁ i codziennego życia w Łodzi. Pracownicy BWZ, którzy od lat zajmują się umiędzynarodowieniem, wiedzą, jak ważną rolę na co dzień odgrywają różnice kulturowe, i starają się uzmysłowić to nowoprzybyłym.
Ostatnią z imprez powitalnych był grill na ul. Rogowskiej. Załoga BWZ oraz studenci Erasmus Student Network UŁ (największej międzynarodowej organizacji studenckiej w Europie) zaplanowali szereg gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Zagraniczni studenci mieli również okazję poznać jednego z rektorów, prof. Roberta Zakrzewskiego, który był obecny podczas wszystkich sobotnich spotkań.
Świetna atmosfera i przemili ludzie. Mam nadzieję, że taki będzie nie tylko początek!
– oceniła jedna z zagranicznych studentek.
Warto przypomnieć, że prócz studentów studiów pełnych gościmy na UŁ w tym roku również 500 studentów z uczelni partnerskich, którzy uczestniczą w programach wymiany semestralnej (jest to m.in. program Erasmus+). Spotkanie inauguracyjne z tą grupą studentów odbyło się we wtorek, 4 października, w wypełnionej po brzegi auli fioletowej na WPiA. Największą grupę stanowią studenci z hiszpańskich uczelni. Za nimi jest Turcja, Kazachstan, Ukraina, Włochy i Portugalia.
Słyszałam, że pokolenie Z niechętnie spotyka się na żywo. Widzę jednak, że to nieprawda!
– nie kryła zaskoczenia prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. programów wymiany międzynarodowej.
Więcej zdjęć ze spotkań z międzynarodowymi studentami z wymiany można znaleźć na flickrze UŁ w dwóch albumach:
Dziękujemy wszystkim zagranicznym studentom za udział w zorganizowanych wydarzeniach. Trzymamy kciuki za sukcesy naukowe i życzymy miłego pobytu!
Tekst źródłowy: BWZ
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)