Mijamy je każdego dnia, a jednak najczęściej nie przykuwają naszego wzroku. Wiele z nich to dziś dziwaczne dynksy i wihajstry, których rola zatraciła się na przestrzeni dziejów. A jednak te niepozorne przedmioty opowiadają wiele historii, przypominając nam nie tylko o zapomnianych twórcach, lecz także o tym, jak się kiedyś żyło i mieszkało w mieście.
Zapraszamy na krakowski seans spirytystyczny inspirowany szmelcownikiem, czyli nieoczywistymi detalami. Spotkanie będzie okazją do snucia opowieści o dzwonkach, skrobaczkach, markizach i roletach, do wysłuchania historii zaklętych w tabliczkach wszelkiego autoramentu, podrynnikach i klapach wodociągowych.
Uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- co łączy Kraków z Adriatykiem,
- jakie trudnościach sprawiał Anglikom język polski
- co właściwie można wyczytać z... kotew!
Spotkanie poprzedzi wprowadzenie Marii Nowakowskiej znanej jako Maria od detalu, która jest pomysłodawczynią i organizatorką festiwalu Detalfest.
BIO PRELEGENTA
Jakub Jastrzębski – samozwańczy łowca detali i badacz krakowskiej architektury fin de sieclu. Na co dzień pracownik Muzeum Krakowa, po godzinach współtwórca profilu „Igraszki z czasem” popularyzującego historię kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Zajmuje się przede wszystkim krakowską secesją, twórczością Teodora Talowskiego oraz miejskiej galanterii – niedostrzegalnego detalu, który sam określa szmelcownikiem. Bez wstydu grzebie w śmieciach ratując okruchy przeszłości.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.