Spotkanie z Aleksandrą Chmielińską i Moniką Modrzejewską-Świgulską w cyklu „Obiecane inspiracje”

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź
Czas: 09 marca 2023 (czwartek) 18:30 - 20:00

W czwartek (9 marca) o godz. 18.30 zapraszamy do Obiecana Café na drugie w 2023 r. spotkanie w ramach cyklu „Obiecane inspiracje”. Podczas wydarzenia rozmowę z pedagożkami i psychoterapeutkami Aleksandrą Chmielińską i Moniką Modrzejewską-Świgulską poprowadzi Agnieszka Janiszewska. Rozmówczynie odpowiedzą m.in. na pytania o to, czym są życiowe redecyzje, jak przekracza się swoje granice, a także co oznacza samorealizacja kobiet we współczesnej kulturze.

Podczas spotkania poruszymy m.in. następujące zagadnienia:

• Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – czym są „redecyzje życiowe”?
  • „Optymistyczna wizja ludzkiej natury” – o psychologii i pedagogice pozytywnej.
  • Homo transgressivus – o ciągłym przekraczaniu własnych granic.
  • „O stawaniu się tym, kim naprawdę się jest” – kryzysy i sukcesy na ścieżce samorealizacji.
  • „Mówić (nie)swoim głosem” – samorealizacja kobiet we współczesnej kulturze.

Aleksandra Chmielińska – psycholożka i pedagożka, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym, adiunktka na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. W swoich zainteresowaniach naukowych integruje zagadnienia z pogranicza psychologii transgresyjnej, psychologii humanistycznej, pedagogiki i psychologii twórczości. W publikacjach koncentruje się na transgresjach psychologicznych, dobrostanie i zasobach twórczych człowieka. Jest autorką książki „Dynamika transgresji twórczych. Studia przypadków pedagogów". W wolnych chwilach tka i plecie makramy.

Monika Modrzejewska-Świgulska – pedagożka, psychoterapeutka, adiunktka na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na twórczości profesjonalnej kobiet, m.in. prowadzi badania jakościowe wśród reżyserek polskich oraz artystek wizualnych. Współpracuje z instytucjami kultury. Jest autorką publikacji z zakresu pedagogiki twórczości, np. „Twórczość codzienna w narracjach pedagogów”. Prywatnie wędruje, praktykuje jogę, jeździ rowerem, w wolnych chwilach maluje kieszonkowe akwarele.

Ola i Monika są autorkami książki pt. "W stronę samorealizacji. Re-decyzje życiowe kobiet", która ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej o spotkaniach można znaleźć na stronie projektu.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 09 marca 2023 (czwartek) 18:30 - 20:00