Spotkanie z Jackiem Świgulskim w cyklu „Obiecane inspiracje”

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź
Czas: 16 lutego 2023 (czwartek) 18:30 - 20:00

W czwartek (16 lutego) o godz. 18.30 zapraszamy do Obiecana Cafe na kolejne spotkanie w cyklu „Obiecane inspiracje”. Podczas wydarzenia rozmowę z artystą, malarzem i pedagogiem Jackiem Świgulskim poprowadzi Agnieszka Janiszewska. Rozmówcy opowiedzą m.in. o tym, jak rozumieć sztukę, czy będąc artystą, lepiej pozostać wolnym strzelcem czy pracować „u kogoś”, a także jak wygląda łódzka kultura z perspektywy malarza.

Jacek Świgulski to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studiował także filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Jego malarstwo cechuje ekspresja wyrazu i można je przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. Zajmuje się ż edukacją w zakresie sztuki, prowadząc opartą o autorski program edukacyjny Pracownię 413. W plebiscycie Dziennika Łódzkiego nominowany do osobowości Roku 2022 w kategorii kultura.

Podczas spotkania poruszymy następujące zagadnienia:

• O co chodziło van Goghowi…? Czyli o tym, jak zrozumieć sztukę.
  • Eteryczna wrażliwość vs. mocne ego – czyli ile odsłon ma osobowość artysty.
  • Artysta i pedagog w jednym – czyli o tym, jak nauczać twórczości.
  • Wolny strzelec czy praca „u kogoś”? Blaski i cienie twórczej kariery.
  • Koloryt lokalny – czyli łódzka kultura z perspektywy malarza.

Spotkania z cyklu „Obiecane inspiracje” prowadzi Agnieszka Janiszewska – filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Jak sama mówi, wydarzenia kierowane są w szczególności do osób, które działają w obszarze kultury, sztuki i przemysłów kreatywnych lub planują rozpocząć taką działalność.

PEŁEN BIOGRAM ARTYSTY

Jacek Świgulski to artysta, malarz, pedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiował także filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Jego malarstwo cechuje ekspresja wyrazu i można je przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. Zajmuje się ż edukacją w zakresie sztuki, prowadząc opartą o autorski program edukacyjny Pracownię 413. W plebiscycie Dziennika Łódzkiego nominowany do osobowości Roku 2022 w kategorii kultura.

Był stypendystą rządu duńskiego, a jako młody malarz został dwukrotnie wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki. Po dwudziestu latach pracy artystyczno-pedagogicznej, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury otrzymał w 2022 roku Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.

CZYM SĄ OBIECANE INSPIRACJE?

OBIECANE INSPIRACJE to cykl otwartych spotkań z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki. Jego celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany idei, wiedzy i doświadczeń przedstawicieli branż kreatywnych oraz nauki. Realizowany pod patronatem Rektor Uniwersytetu Łódzkiego projekt może służyć jako inspiracja dla tych, którzy poszukują wskazówek, jak skutecznie realizować przedsięwzięcia biznesowe czy artystyczne.

Organizatorka: Agnieszka Janiszewska — filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Dyplomowany life coach i trenerka, która specjalizuje się w pracy z artystami / osobami chcącymi realizować twórcze projekty lub odnaleźć swoją drogę rozwoju zawodowego.

Projekt „Obiecane inspiracje” jest kontynuacją jej autorskiego cyklu wywiadów z łódzkimi artystami pt. „Inspiracje dla duszy” zrealizowanych we współpracy z fundacją artystyczną KIPISZ oraz cyklu rozmów panelowych „Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi”.

Współorganizator: Marcin Kujanek — przedsiębiorca, manager Obiecanej Cafe.

Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Patron medialny: Radio Łódź

Partnerzy: Obiecana Cafe, Formy przekazu Marta Pokorska-Jurek, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ, Interdyscyplinarne Koło Naukowe Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Fundacja LodzArte, Fundacja Think Łódź, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Karolina Wojciechowska – Fotografia Kobieta Biznes, twórca muzyczny „Empati” Patryk Pietroń, Calypso Fitness Club Polska.

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 16 lutego 2023 (czwartek) 18:30 - 20:00