Studenci UŁ zdobywają cenne doświadczenia na Expo 2020 w Dubaju

Pierwsza grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego, odbywających praktyki w Pawilonie Polski na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, właśnie przekroczyła półmetek pobytu. To doskonały moment, by sprawdzić, jak przebiega projekt prowadzony przez Katedrę Logistyki i Innowacji UŁ i zweryfikować realizację celów zadania, zleconego przez ministra edukacji i nauki.

Reprezentacja UŁ na EXPO 2020 w Dubaju w Pawilonie Polski

Nie ma wątpliwości, że Expo 2020 to wyjątkowe wydarzenie, które ma ogromne szanse, aby w przyszłości stanowić cezurę w dziejach Dubaju. Jest więc wspaniałą okazją do promowania Polski  

- mówi dr Piotr Gabrielczak, prodziekan ds. współpracy z zagranicą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ i dodaje: 

W tym wszystkim wspaniale odnajdują się nasi studenci. Na Expo mogą oni sprawdzić się w zadaniach, które przetestują ich zdolność do pracy zespołowej, sprawność w przezwyciężaniu różnic kulturowych i barier językowych, odporność na stres czy umiejętność improwizacji. Zdobędą zatem kompletne doświadczenie. Expo to także festiwal rozmachu, wyobraźni, otwartości i patrzenia w przyszłość - te aspekty wspaniale zaś wiążą się z młodością i entuzjazmem naszych studentów, którzy są kreatywni i naturalni, niczym ucieleśnienie hasła przewodniego Pawilonu Polski („Kreatywność inspirowana naturą”). 

Podstawowym zadaniem obsługi pawilonu jest zadbanie o gości odwiedzających wystawę narodową. Studenci są nie tylko oprowadzającymi, ale też wizytówką naszego kraju. Od ich postawy i zaangażowania w znacznej mierze zależą wrażenia tych, którzy postanowili poświęcić czas polskiej ofercie.   

Przebiegowi praktyk łódzkich studentów, miała okazję przyjrzeć się dr hab. Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska, kierownik Katedry Logistyki i Innowacji UŁ: 

Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju to 188 pawilonów, w których prezentowany jest potencjał poszczególnych państw. Ekspozycje większe i mniejsze, pokazujące tradycję i nowoczesność danego kraju, zarówno w klasyczny – wystawienniczy sposób, jak i z wykorzystaniem multimedialnych rozwiązań. Odwiedziłam zaledwie kilkanaście pawilonów, ale nie mam wątpliwości, że w polskim było nieco inaczej – bardziej serdecznie i radośnie. Studenci z uśmiechem na twarzy opowiadali o ekspozycji i był to szeroki komentarz. Z olbrzymim zaangażowaniem i entuzjazmem mówili o Wiedźminie i Lemie, o migracjach ptaków z Polski, o potencjale gospodarczym (tak w obszarze produkcji mebli, jak i kosmetyków naturalnych) i walorach geograficznych, o Morskim Oku i czarnej dziurze... To robiło wrażenie - nie tylko na mnie, ale również na innych odwiedzających, którzy od samego wejścia do pawilonu mogli czuć się zaopiekowani przez studentkę czy studenta.  

Szczególnym miejscem był kącik dla dzieci, które mogły uczestniczyć w różnych aktywnościach - plastycznych, muzycznych i manualnych, pod opieką cierpliwych i pomysłowych studentów z Polski. A hymn odśpiewany przez nich 11 listopada - to przeżycie, które zostanie ze mną na długo. Gdyby nie studenci polscy, pawilon nie zapadałby w pamięć, a pozostanie w moich wspomnieniach. 

- podsumowuje dr hab. Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska. 

Warto nadmienić, że znaczny udział w uformowaniu standardu postaw i dbaniu o wysoką jakość pracy studentów zaangażowanych w obsługę Pawilonu Polski ma Marta Zielińska, koordynator ds. Programu Promocji Regionalnej oraz ds. współpracy z uczelniami w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Na poziomie uczelni nad realizacją zadania czuwa dr Jakub Doński-Lesiuk, kierujący projektem staży zawodowych studentów UŁ na EXPO w Dubaju. Uniwersytet Łódzki pozyskał na ten cel 600 tys. złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki, stając się jedną z czterech polskich uczelni zaangażowanych w rozwój kompetencji zawodowych studentów podczas największej imprezy wystawienniczej na świecie. 

Projekt staży studenckich w Pawilonie Polski na EXPO jest doskonałym urzeczywistnieniem wartości naszego uniwersytetu, które określone zostały w Strategii Uczelni na lata 2021-2030. Strategii, która obliguje nas wszystkich do odwagi, ciekawości, zaangażowania, współpracy i szacunku, jako wartości spajających społeczność akademicką. A otwartości, ciekawości i zaangażowania naszym Studentom tam będącym odmówić nie sposób.  

– mówi dr Jakub Doński-Lesiuk, Ambasador EXPO 2020 Dubai z ramienia UŁ i dodaje: 

Bardzo się cieszę, że mam okazję obserwować, jak nasi młodzi ludzie rozwijają się, jak nabierają swobody w obcowaniu z odmiennościami, jak w obliczu codziennych wyzwań i problemów zaczynają myśleć w dojrzalszy sposób. Praktyczny wymiar formowania postaw i kompetencji jest przecież tym, co szczególnie ceni tak współczesna nauka, jak i otoczenie gospodarcze, na rzecz i w interesie którego działamy, kształcąc przyszłych absolwentów. 

Obecna, 13-osobowa reprezentacja UŁ przebywać będzie na EXPO do końca grudnia, kiedy to zastąpi ją kolejnych 12 studentów uczelni, którzy będą na miejscu od stycznia do marca 2022 r. Każdy odwiedzający Pawilon Polski w Dubaju, ma szansę doświadczyć i naocznie przekonać się, jak wielką wartością dodaną jest zaangażowanie młodego pokolenia w promocję Polski na świecie. 

O studentach #UniLodz na EXPO 2020 w Dubaju pisaliśmy też wcześniej.

Materiał: Katedra Logistyki i Innowacji UŁ 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ