W sekcji Art & Science skupiamy się na najciekawszych naukowych odkryciach, eksperymentach, wynalazkach i badaniach. W tej kategorii znalazły się takie tytuły jak: „Kinsey”, którego szokujące badania skutecznie podzieliły amerykańską społeczność, „iHuman” – dokument przybliżający ideę sztucznej inteligencji, czy kultowy już „Interstellar” w reżyserii Chrisophera Nolana.
W sierpniu w ramach sekcji Art & Science również wyświetlać będziemy najciekawsze produkcje z kręgu popularnonaukowego. Czeka nas jednak kilka zmian. Przede wszystkim, rozpoczynając od 2 sierpnia, wszystkie pokazy w ramach tej sekcji będą odbywały się we wtorki. Mimo początkowych planów zmiany lokalizacji, sekcja Art & Science ciesząca się dużym zainteresowaniem pozostaje w Pałacu Biedermanna i tam też będą odbywały się sierpniowe seanse. Wyjątek stanowi film „Nowy, lepszy człowiek”, który wyświetlany będzie 30 sierpnia. Ten seans odbędzie się w ogrodzie Willi Oskara Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11. Projekcji towarzyszyć będzie prelekcja przygotowana przez Uniwersytet Łódzki.
Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe projekcja filmu „Interstellar” nie mogła odbyć się w pierwotnie zaplanowanym terminie. Jednak nic straconego! 2 sierpnia wrócimy do Pałacu Biedermanna, by wyświetlić dla Was jeden z najbardziej docenianych filmów Sci-Fi w historii kina.
W sierpniu w sekcji Art & Science znalazło się pięć filmów:
- 2 sierpnia – Interstellar, reż. Christoper Nolan (start: 21:00)
Film fantastycznonaukowy opowiadający historię grupy naukowców odkrywających tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia poszukiwanie nowego domu. Przyszłość Ziemi stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jest tylko jeden sposób na zapewnienie ludzkości przetrwania: podróże międzygwiezdne. Nowo odkryty tunel czasoprzestrzenny w odległych zakątkach układu słonecznego pozwala zespołowi astronautów udać się tam, gdzie żaden człowiek nie był wcześniej, na planetę, która może mieć odpowiednie środowisko do podtrzymania ludzkiego życia. „Interstellar” został wyróżniony m.in. Oscarem za efekty specjalne.
- 9 sierpnia – Analogowy wizjoner, reż. Jens Meurer (start: 21:00)
Dr Florian „Doc” Kaps to ekscentryczny wiedeński biolog, który od zawsze zafascynowany był analogowymi nośnikami obrazu i dźwięku. Gdy w 2008 roku, w rok po pojawieniu się na rynku pierwszego iPhone’a, ostatniej fabryce Polaroida w Enschede w Niderlandach groziła rozbiórka, postanowił zebrać 180 000 euro potrzebnych do jej odkupienia, żeby uratować ją od upadku. Film dokumentuje działalność Doca i innych pasjonatów analogowej rewolucji oraz pokazuje, że w epoce cyfrowej Polaroid jest alternatywną rozrywką, ale także szansą na ponowne zaufanie naszym zmysłom.
- 16 sierpnia – Beuys. Sztuka to rewolucja, reż. Andres Veiel (start: 21:00)
Opowieść o charyzmatycznym niemieckim artyście, teoretyku sztuki, pedagogu, aktywiście Josephie Beuysie, który twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na materiałach archiwalnych. Realizacja udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył.
- 23 sierpnia – iHuman, reż. Tonje Hessen Schei (start: 21:00)
Dokument śledzi dynamicznie rozwijającą się branżę sztucznej inteligencji, jakie możliwości i wyzwania niesie ze sobą oraz jej wpływ na globalną społeczność. I stawia pytanie, czy sztuczna inteligencja jest dla nas bezpieczna? Jak wpływa na to, kim jesteśmy? Jakie cele i wartości w niej kodujemy i czy mamy nad nią w ogóle kontrolę? W miarę wzrostu liczby przetwarzanych danych i mocy obliczeniowej komputerów, stoimy w obliczu rewolucji. Sztuczna inteligencja bez wątpienia zmieni nasze życie oraz świat nie do poznania i będzie to proces nieodwracalny.
- 30 sierpnia – Nowy, lepszy człowiek, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting (ogród Willi Oskara Zieglera, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11) (start: 21:00)
Film inicjuje debatę o potencjale sztucznej inteligencji. Konfrontuje nas również z etycznymi dylematami dotyczącymi sposobu, w jaki jest programowana. Szybki rozwój sztucznej inteligencji i jej znaczący wpływ na nasze życie jest faktem. Kiedyś była domeną science fiction, dziś jest częścią naszej rzeczywistości. Jesteśmy otoczeni przez inteligentne maszyny. Z jednej strony sztuczna inteligencja to triumf ludzkiego umysłu, z drugiej przynosi poważne społeczne i etyczne zmiany będące konsekwencjami jej powstania.
Regulamin udziału w pokazach Polówki
Więcej informacji o festiwalu i programie wydarzeń
Materiał: TME Polówka
Redakcja: Centrum Promocji UŁ