UŁ odnowi kamienicę z Motylem!

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna prace koncepcyjne związane z rewitalizacją swej zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21 ozdobionej charakterystycznym reklamowym muralem z wizerunkiem motyla. Do niedawna budynek był wystawiony na sprzedaż, ale władze uczelni zmieniły zdanie, bo uczelnia chce być bliżej mieszkańców Łodzi. Nowy etap historii „Motyla” rozpoczęły na wspólnej konferencji prasowej Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska i Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska

Uniwersytet Łódzki jako uczelnia innowacyjnie podchodzi do swej roli popularyzatora nauki. Dlatego - wykorzystując przestrzenie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21 - pragnie zaproponować nowe formy i sposoby przekazywania wiedzy akademickiej, kładąc nacisk na praktyczny wymiar badań naukowych i koncentrując się na sztuce jako głównym medium narracji. 

zdjęcie

Będzie to miejsce spotkań, wystaw, warsztatów i wszelkiego typu imprez, które pozwolą rozwijać się osobom zainteresowanym szeroko rozumianą wiedzą. Liczymy na to, że dzięki tym spotkaniom będą się rodzić nowe pomysły. Będziemy dawać również możliwość prezentowania swoich dokonań młodym ludziom.

- mówi Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.

W ramach sieci UNIC częścią Motyla ma być CityLab, czyli komórka, zespół, która pomaga miastom, za pomocą nauki, rozwiązywać ich bieżące problemy. I na tym nam również bardzo zależy – na jeszcze większym angażowaniu naukowców w poprawę życia łodzian, w poprawę infrastruktury Łodzi.

- mówi Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. 

zdjęcie

UNIC (European University of Post-Industrial Cities UNIC) Europejski Uniwersytet Miast Postindustrialnych jest jedną z 41 sieci Uniwersytetów Europejskich. 
Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe uczelnie przyszłości, promujące europejskie wartości i tożsamość oraz rewolucjonizujące jakość szkolnictwa wyższego przez wspólne wdrażanie innowacji na polu edukacji i nauki oraz głęboką integrację instytucjonalną. Działalność UNIC dotyczy wyzwań, z jakimi zmagają się miasta poprzemysłowe, roli uczelni w ich transformacji oraz budowaniu potencjału miast. Do sieci UNIC należy obecnie 10 uczelni partnerskich, wśród których znajdują się: 

  • Erasmus University Rotterdam (Holandia) - koordynator
  • University of Deusto (Hiszpania)
  • Ruhr University Bochum (Niemcy)
  • University College Cork (Irlandia)
  • Koç University (Turcja)
  • University of Liège (Belgia)
  • University of Oulu (Finlandia)
  • University of Zagreb (Chorwacja)
  • Uniwersytet Łódzki (Polska)
  • Malmö University (Szwecja)

Ich doświadczenia (wszystkie mieszczą się w miastach postindustrialnych, jak Łódź) pozwolą Uniwersytetowi Łódzkiemu silniej zaznaczyć swą obecność w procesie przebudowy Łodzi i wspierać ją wiedzą oraz zaangażowaniem naukowców oraz studentów, np. poprzez CityLabs, których stworzenie zaplanowano właśnie w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21.

Rektor UŁ udzielająca wywiadu Radiu Eska

Briefring prasowy – odnowienie „Motyla” (fotorelacja) 

Tekst: Paweł Śpiechowicz, Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ; fot. Bartosz Kałużny