Razem zrobiliśmy więc naprawdę wiele, serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę i zapraszamy kolejnych naukowców do dzielenia się swoim potencjałem w 2023 roku!
Zgłoś się do nas, dajmy znać światu o Twoich dokonaniach! Wypełnij swój Profil Pracowniczy i bądź bardziej widoczny w sieci!
Dyżurny demograf kraju
Prof. Piotr Szukalski w roli eksperta Faktów TVN.
Śmiało można go nazwać medialną twarzą polskiej demografii. Dr hab. Piotr Szukalski (prof. UŁ) z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, regularnie i często występuje jako dyżurny ekspert w radiowych i telewizyjnych programach informacyjnych oraz publicystycznych. Jest bohaterem wielu artykułów w prasie i internecie (analizy, wywiady, publicystyka). Komentuje wyniki Spisu Powszechnego, dzietność Polek, migracje ludności czy aktualne trendy demograficzne. Jest współorganizatorem konferencji naukowych, które szerokim echem odbijają się w mediach ogólnopolskich. Po briefingu prasowym zorganizowanym przez Centrum Promocji UŁ przy współpracy z dr. hab. Szukalskim w trakcie Konferencji Migracyjnej PAN, polska opinia publiczna dzięki licznym publikacjom poznała najnowsze, niezwykle szczegółowe dane dotyczące społeczności ukraińskiej chroniącej się w Polsce po agresji rosyjskiej – jej składu, charakteru, wykształcenia, sytuacji ekonomicznej.
Prawnicy czasu wojny
Dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski z Wydziału Prawa i Administracji UŁ to niezwykle aktywni w mediach społecznościowych – własnych i uniwersyteckich - specjaliści prawa międzynarodowego, na bieżąco odnoszący się swych analizach i komentarzach do spraw związanych z wojną na Ukrainie, prawem wojennym, reparacjami wojennymi, ludobójstwem, kwestiami bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Obaj są chętnie i często wykorzystywani w roli ekspertów przez media regionalne i ogólnopolskie, a także przez zagraniczne. Ostatnio uruchomili na YouTube i Spotify podcast „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”, w którym rozmawiają na ważne, bieżące tematy globalne. Dr Lachowski jest też redaktorem naczelnym portalu Obserwator Międzynarodowy.
W świecie nowych technologii
Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska.
Aktywność dr Dominiki Kaczorowskiej-Spychalskiej i dra Artura Modlińskiego z Wydziału Zarządzania UŁ na polu badań naukowych, krajowych i międzynarodowych projektów związanych z nowymi technologiami, robotyzacją, sztuczną inteligencją, zaowocowała w mijającym roku wieloma publikacjami w mediach ogólnopolskich. W przypadku dr Kaczorowskiej-Spychalskiej bardzo szerokie zasięgi wygenerował m.in. temat mikrochipów płatniczych wszczepianych pod ludzką skórę i poziomu akceptacji Polaków dla tego rozwiązania.
Dr Artur Modliński.
Z kolei dr Artur Modliński upublicznił wyniki unikatowych badań swego międzynarodowego zespołu dotyczące zjawiska re-manualizacji, czyli przejmowania na powrót przez człowieka zadań wcześniej zlecanych robotom. Nie bez znaczenia dla szerokiego zasięgu ich publikacji jest aktywność obojga naukowców w mediach społecznościowych.
- Badania UŁ. Z chipem pod skórą - co myślą Polacy
- Człowiek zastępuje robota, czyli re-manualizacja. Badania naukowca UŁ
Uniwersytet Łódzki literaturą stoi
Prof. Jerzy Jarniewicz i Maciej Świerkocki.
Rok 2022, obfitujący jak żaden dotychczas na UŁ w wydarzenia literackie, zaczął się od „Paszportu Polityki” dla Łukasza Barysa, studenta Wydziału Filologicznego, autora docenionej przez krytykę debiutanckiej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni”. W czerwcu na liście dwudziestu pozycji nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike znalazły się książki dwojga naukowców UŁ: powieść „Dewocje” dr Anny Ciarkowskiej i zbiór poezji „Mondo cane” prof. Jerzego Jarniewicza (oboje z Wydziału Filologicznego UŁ). Ostatecznie do finałowej siódemki trafił ze swym tomikiem prof. Jarniewicz, by kilka tygodni później podczas gali finałowej konkursu odebrać za niego Nagrodę Literacką Nike! Dodajmy, że w sierpniu Nagrodę Literacką Gdynia za nowy przekład „Ulissesa” otrzymał Maciej Świerkocki, absolwent i były wykładowca UŁ. We wrześniu zaś jego zbiór esejów „Łódź Ulissesa” trafił do finałowej piątki książek – pretendentek do tegorocznej Nagrody im. Prof. Tadeusz Kotarbińskiego przyznawanej przez naszą uczelnię. Prof. Jarniewicz zaś w grudniu został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuiwma za 2022 rok. Wszystkie te fakty – dzięki aktywności samych autorów oraz wspierającego ich działania Centrum Promocji UŁ – znalazły szeroki oddźwięk w mediach ogólnopolskich.
- Nagroda Nike dla tomu poezji prof. Jerzego Jarniewicza z UŁ
- Łukasz Barys, student i absolwent UŁ, z Paszportem Polityki 2021!
Zatrucie Odry i ekohydrolodzy UŁ w roli głównej
Dr Paweł Jarosiewicz.
Wielka katastrofa ekologiczna na Odrze latem tego roku i zanieczyszczenie Neru pod Łodzią uruchomiły lawinę publikacji w mediach polskich i zagranicznych. W wielu z nich wiodący głos ekspercki na temat przyczyn katastrof i stanu zatrutych rzek należał do ekohydrologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Dla ogólnopolskich i regionalnych mediów wypowiadali się m.in. dr Paweł Jarosiewicz, dr Zbigniew Kaczkowski i prof. Maciej Zalewski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Ekohydrolodzy uruchomili w tym roku serię podcastów „WyWody po łódzku” - ostatni z nich poświęcony jest właśnie katastrofie ekologicznej na Odrze.
- Katastrofa ekologiczna na Odrze — nowy odcinek cyklu „WyWODY po łódzku”
- Ekohydrolog UŁ o zanieczyszczeniu Odry
Jak „sprzedawać” fizykę?
Prof. Paweł Kowalczyk.
Odpowiedź na to pytanie zna bez wątpienia dr hab. Paweł Kowalczyk, prof. UŁ z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Potrafi mówić o swoich badaniach i odkryciach, o zjawiskach i prawach fizyki w sposób tak fascynujący, że słucha się go z zapartym tchem. Stąd wiele w tym roku publikacji mediów ogólnopolskich wykorzystujących informacje Centrum Promocji UŁ o aktywności naukowej prof. Kowalczyka, jak choćby ten o stworzeniu na UŁ prototypu elastycznego monitora OLED czy nowo odkrytych właściwości antymonenu. Talent narracyjny łódzkiego fizyka docenili nawet autorzy popularnego programu śniadaniowego Dzień Dobry TVN, zapraszając prof. Kowalczyka do studia, by opowiedział o prawach fizyki rządzących skokami narciarskimi.
- Dlaczego skoczek lata i czemu oddanie dobrego skoku jest tak trudne?
- Wyświetlacz OLED na grafenie fizyków z Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy w Polsce
Medialna wartość grantu ERC
Prof. Andrzej Indrzejczak.
Opisując najbardziej medialne tematy i wydarzenia na UŁ w 2022, nie sposób nie wspomnieć o pierwszym w historii grancie European Research Council dla polskiego naukowca w dziedzinie nauk społecznych. Otrzymał go prof. Andrzej Indrzejczak z Katedry Logiki i Metodologii Nauk Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Niezwykła jak na warunki polskiej nauki wysokość grantu – ponad 1,6 miliona euro – sprawiła, że wiadomość zelektryzowała środowisko akademickie i obiegła polskie media. A profesor Indrzejczak stał się swego rodzaju ambasadorem programu grantowego ERC, zachęcając polskich naukowców do podejmowania prób ubiegania się o pieniądze na badania.
OSA na UŁ, czyli Azja bez tajemnic
Prof. Dominik Mierzejewski.
Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ, skupiający naukowców - znawców problematyki azjatyckiej, to niezastąpione grono ekspertów, zwłaszcza w czasach, kiedy Chiny, Japonia, Korea Południowa oraz państwa Azji Południowo-Wschodniej coraz więcej znaczą w globalnej polityce i gospodarce. Ich komentarze i analizy trafiają do widzów i czytelników w Polsce i na całym świecie. Za przykład może posłużyć medialna aktywność ekspercka dra hab. Dominika Mierzejewskiego, kierownika OSA, twórcy m.in. Debat Azjatyckich na kanale UŁ na YouTube, autora komentarzy dla London SOAS oraz Jamestown Foundation w Waszyngtonie czy dziennika „Rzeczpospolita”. Ponadto publikacje dra Bartosza Kowalskiego dla Jamestown Foundation i innych międzynarodowych think-tankach, Mateusza Chatysa dla singapurskiego ISEAS oraz komentarze dr Marcina Sochy, dr Joanny Beczkowskiej i Przemysława Ciborka w mediach takich jak: Podróż bez paszportu, RMF FM, Polskie Radio24, 300gospodarka.pl powodują, że wiedza ekspercka dociera do szerszego kręgu odbiorców krajowych i zagranicznych.
Psychologia pod nowym adresem
Nowy gmach Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.
Wydarzeniem mijającego roku dla UŁ było bez wątpienia bardzo szeroko opisywane w mediach lokalnych i ogólnopolskich otwarcie po dwóch latach budowy nowego gmachu Wydziału Nauk o Wychowaniu przy al. Rodziny Scheiblerów w Nowym Centrum Łodzi. Inwestycja wartości 56 milionów złotych sprawi m.in., że studenci bardzo popularnego kierunku psychologia będą mogli kształcić się w jednym miejscu. Do tej pory cztery zakłady Instytutu Psychologii UŁ funkcjonowały w kilku miejscach na terenie Łodzi.
Uniwersytet z pomocą obywatelom Ukrainy
Wizyta dziennikarzy w jednym z magazynów UŁ z pomocą dla obywateli Ukrainy.
Od końca lutego, po agresji rosyjskiej na Ukrainę, osiedle studenckie przy ul. Lumumby i inne ośrodki UŁ stały się domem dla prawie 400 ukraińskich kobiet z dziećmi, chroniących się w naszym kraju przed wojną. Oprócz udostępnienia im pokoi w domach studenckich, Akademickie Centrum Wsparcia UŁ uruchomiło dla nich magazyny z żywnością i odzieżą, apelując do społeczności uniwersyteckiej i wszystkich łodzian o dostarczanie artykułów spożywczych, chemicznych, ubrań, butów. Wsparli nas w tej akcji pomocowej dziennikarze mediów lokalnych i ogólnopolskich, nagłaśniając potrzeby naszych gości z Ukrainy. To m.in. dzięki ich licznym publikacjom i informacjom w programach telewizyjnych i radiowych, dary od łodzian płynęły szerokim strumieniem, a półki w naszych magazynach dla Ukraińców nie świeciły pustkami. Dziękujemy!
- Wsparcie dla rodzin z Ukrainy zakwaterowanych w domach studenckich UŁ
- Uniwersytet Łódzki oddaje Ukraińcom pokoje w akademikach. Pierwsza rodzina już jest
- UŁ tworzy studia licencjackie dla Ukraińców uciekających przed wojną
- Słuchacze SJPdC z Ukrainy poznawali łódzkie potrawy
Inne nośne tematy przygotowywane przez Centrum Promocji UŁ we współpracy z naukowcami naszej uczelni, po które media sięgały często w mijającym roku:
- Nagroda amerykańskiej fundacji dla dr hab. Marty Kolanowskiej
- Promieniowanie gamma z gwiazd nowych. Odkrycie i prestiżowa publikacja naukowców UŁ
- Koń, który leczy, czyli badania nad innowacyjną terapią osób z depresją
- Inmaculada Frutos: Uniwersytet Łódzki to moje miejsce
- EXPO 2020 w Dubaju, czyli studenci UŁ w międzynarodowej przestrzeni gospodarczej - podsumowanie
- Turystyka zrównoważona na UŁ – pierwszy taki kierunek w Polsce
- Mapa dzikich wysypisk śmieci
- Niecodzienne odkrycie w BUŁ
- Czekolada z misją - biolożka UŁ pomaga społeczności w Wenezueli
Jak widać, w dobiegającym końca 2022 roku Uniwersytet Łódzki bardzo silnie zaznaczał swą obecność w mediach krajowych i zagranicznych. Mamy nadzieję, że rok 2023 będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Stale poszerza się bowiem grono naukowców UŁ, którzy chętnie dzielą się z otoczeniem swoimi dokonaniami – czy to za pośrednictwem własnych profili w social mediach, czy przy wsparciu Centrum Promocji na łamach gazet, portali, w radiu i telewizji. Na pewno kontakty z mediami ułatwią comiesięczne Śniadania Prasowe UŁ, których organizację rozpoczęło Centrum Promocji jeszcze w grudniu 2022 roku.
Wszystkim angażującym się w tę formę promocji badań, sukcesów naukowych i dydaktycznych swoich oraz uczelni serdecznie dziękujemy za aktywność w 2022 roku i życzymy podobnie owocnego roku 2023. Jeszcze raz zapraszamy do kontaktu z Centrum Promocji UŁ i do współpracy.
Tekst: Paweł Śpiechowicz, Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ
Dane liczbowe: Instytut Monitorowania Mediów
Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Maciej Andrzejewski, Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ, arch. UŁ