Uniwersytet Łódzki zacieśnia relacje z chińskimi partnerami

Senat UŁ podjął decyzję o kontynuacji współpracy i zawarciu umów partnerskich z trzema uczelniami z Państwa Środka, między innymi z jedną z najstarszych uczelni w Chinach - założonym w 1912 roku, Henan University, a także Zhengzhou University of Aeronautics z prowincji Henan i Cangzhou Technical College z prowincji Hebei. Kolejnym krokiem będzie oficjalne podpisanie umów z uczelniami z Chin i w zależności od sytuacji epidemiologicznej, rekrutacja studentów na programy wymiany.

 

Współpraca ma skupiać się na mobilności dydaktycznej w ramach krótko i długoterminowych projektów. Chińscy studenci będą mogli brać udział w organizowanych przez Uniwersytet Łódzki szkołach letnich. Będą także mieli możliwość przyjechania na semestralną wymianę, a nawet podjęcia studiów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym w ramach projektu 2+2. Z kolei wykładowcy otrzymają możliwość poprowadzenia zajęć w uczelniach partnerskich w Chinach.

Profesor Rafał Matera, Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, podkreślił, że najważniejsze w tej współpracy są tolerancja i otwartość:

- Traktujemy kontakty z uczelniami chińskimi jako ciekawe doświadczenie w poznaniu innego podejścia do wielu współczesnych zjawisk. Dajemy również szanse studentom z tego regionu na otwarcie się na europejską perspektywę.

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego od prawie 10 lat aktywnie współpracuje z uczelniami z Chin, angażując się w projekty umożliwiające studentom z Chin przyjazd na studia w UŁ. W ramach projektów 2+2 i 1+3, które po skończonych studiach gwarantują dyplomy dwóch uczelni, studiowało już na UŁ ponad 130 studentów. Uczelniami macierzystymi studentów były wspomniane trzy uniwersytety oraz największy partner UŁ w Chinach - Zhengzhou University.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ