W drugim odcinku podcastów „Przestrzenie i miejsca" rozmawiamy o rzeźbach plenerowych Andrzeja Jocza. Welkoformatowe prace artysty spotkamy ,m.in., przed budynkami Uniwersytetu Łódzkiego: Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Zarządzania, Wydziału Filozoficzno-Historycznego czy przed gmachem BUŁ. Dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ z Instytutu Historii Sztuki oraz dr hab. Wioletta Kazimierską-Jerzyk, prof. UŁ z Instytutu Filozofii, podejmują temat znaczenia rzeźb plenerowych w przestrzeni publicznej od strony estetycznej.
Foto: CP UŁ; Rzeźba przed Wydziałem Zarządzania UŁ
Przypominamy, że na jesień 2021 roku w Uniwersytecie Łódzkim przygotowywana jest wystawa poświęcona pamięci tego łódzkiego artysty. Popularyzacja twórczości oraz upowszechnienie postaci Andrzeja Jocza to planowane działania w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z zakresu upowszechniania kultury na 2021 rok ( Umowa /6/ nr EBOI 160150/20/A1). Kierownikiem projektu jest dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ.
Obecnie w Galerii MEOK (ul. Piotrkowska 46) do 25 lipca 2021 r. można oglądać pre-wystawę pt. „Andrzej Jocz (1941-2019) – ocalić od zapomnienia”. Poszerzona ekspozycja jest planowana właśnie na jesień 2021 na Uniwersytecie Łódzkim.
Andrzej Jocz (1941- 2019) był autorem wielu rzeźb plenerowych o abstrakcyjnej formie, powstających od lat. 60. XX wieku. Prace te cechowało zastosowanie nowatorskich koncepcji materiałowych oraz niekonwencjonalna forma. Wielkoformatowe prace znajdują się w parkach i przy skwerach miejskich w Łodzi i województwie.
Podcasty pt. „Przestrzenie i miejsca” to efekt kontynuacji współpracy UŁ z „Inny Rytm” (https://innyrytm.pl/) - Adamem Lewartowskim i Igorem Jankowskim, przedstawicielami łódzkiej branży kreatywnej, twórcami nieformalnej organizacji społecznej, których łączy pasja doskonalenia siebie i rzeczywistości, a także chęć poznawania innych. W swoich podcastach, w atmosferze tolerancji i otwartości rozmawiają o filozofii zmiany i samorozwoju. Głównym tematem tego cyklu są rozmowy o przestrzeniach i miejscach przyjaznych mieszkańcom, refleksja o tym jak dbać o przyjazną - estetycznie i funkcjonalnie - przestrzeń miejską. Bohaterem rozmów jest Łódź, jej unikatowa architektura, historia miejsc, ale też ekologia i przyroda.
Materiał źródłowy: WF-H UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ