Wykład będzie prowadzony w języku angielskim. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, w spotkaniu stacjonarnie będą mogły uczestniczyć osoby, które wypełnią formularz rejestracyjny. Wystąpienia można wysłuchać online na kanale UŁ na YouTube oraz na fanpage'u UŁ i EkSoc na Facebooku.
Herman Van Rompuy otrzymał tytuł doktora h. c. UŁ podczas uroczystego posiedzenia Senatu UŁ z okazji Święta Uniwersytetu 24 maja 2021 r. [film z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=xFrgdIUT-OA]. Tytuł przyznano mu uchwałą nr 714 Senatu UŁ z dnia 18 maja 2020 r. Promotorem doktoratu h. c. był prof. Rafał Matera, Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, który w laudacji mówił między innymi:
"Fundamentalnymi powodami nadania doktoratu honoris causa Hermanowi Van Rompuyowi jest uznanie jego zasług w rozwój integracji europejskiej oraz docenienie wyjątkowej roli, jaką odegrał w życiu politycznym i społecznym krajów europejskich w trudnym okresie kryzysu gospodarczego. Ten wymiar praktyczny związany jest z wyjątkową rolą polityka i intelektualisty w życiu społeczeństw i gospodarek europejskich, także w Polsce. Takie podejście wpasowuje się idealnie w obszar badań dziedzin nauk społecznych i humanistycznych. Przyznajemy ten doktorat orędownikowi trwałego rozwoju zjednoczonej Europy. A trwały rozwój jest możliwy, gdy polityka jest przewidywalna, gospodarka stabilna, a społeczeństwo świadome swoich praw."
Recenzentami w przewodzie o nadanie tytułu doktora h. c. Uniwersytetu Łódzkiego byli: prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Ryszard Piasecki z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Wolfgang Wessels z Uniwersytetu w Kolonii.
Herman Van Rompuy urodził się w 1947 r. w Etterbeek w Belgii, w regionie stołecznym Brukseli. W 1965 r. ukończył Kolegium Świętego Jana Berchmansa w Brukseli. Trzy lata później uzyskał licencjat z filozofii na najstarszej belgijskiej uczelni wyższej – Katolickim Uniwersytecie w Leuven. W 1971 r. na tym samym uniwersytecie otrzymał stopień magistra ekonomii. Po studiach pracował w administracji Narodowego Banku Belgii, jednocześnie aktywnie angażował się w działalność belgijskiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej.
Od połowy lat 90. XX w. Herman Van Rompuy był członkiem belgijskiej Izby Reprezentantów. Był też wybierany do parlamentu w 1999, 2003 i 2007 r. Objęcie stanowiska premiera Belgii w grudniu 2008 r. było ukoronowaniem jego działalności politycznej w kraju.
W listopadzie 2009 r. został wybrany na pierwszego stałego Przewodniczącego Rady Europejskiej, obejmując urząd 1 grudnia 2009 r. i pełniąc go przez dwie kadencje, do listopada 2014 r.
Przez cały okres działalności politycznej Herman Van Rompuy udzielał się również w życiu naukowym i kulturalnym. Był dyrektorem Centrum Studiów Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych, pracował na stanowisku profesora w Handelshogeschool w Antwerpii, a po zakończończeniu prezydentury był profesorem na Uniwersytecie w Leuven i Kolegium Europejskim w Brugii.
Źródło: H. Van Rompuy, prof. Rafał Matera WE-S UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ