Spotkanie otworzy prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem wystąpienia będzie omówienie zwiększającej się roli wymagań pro-środowiskowych jako ważnego elementu kształtującego politykę UE, zwłaszcza od czasu przyjęcia Europejskiego Zielonego Ładu. Komisarz Janusz Wojciechowski opowie, jak nowe priorytety przekładają się na konkretne rozwiązania przyjmowane dla poszczególnych sektorów na przykładzie rolnictwa, w tym ostatniej reformy - Wspólnej Polityki Rolnej UE i wdrażania strategii „Od pola do stołu”.
Janusz Wojciechowski urodził się 6 grudnia 1954 roku w Rawie Mazowieckiej. Jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1977). W latach 1980-1993 był sędzią, a następnie w latach 1990-93 sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie i członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. W latach 1991 – 1993 był sędzią Trybunału Stanu, a w latach 1993 – 1995 posłem na Sejm RP.
W latach 1995-2001 Janusz Wojciechowski piastował stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz był członkiem zarządu EUROSAI – europejskiej organizacji najwyższych organów kontroli. W latach 2001 – 2004 pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.
Janusz Wojciechowski w latach 2004-2016 był posłem do Parlamentu Europejskiego, a także Przewodniczącym Intergrupy Ochrony Zwierząt w Parlamencie Europejskim; od 2014 jest jej Przewodniczącym.
Jest autorem i współautorem pięciu komentarzy do Kodeksu Karnego, a także autorem ponad 100 artykułów i publikacji z zakresu prawa karnego w różnych czasopismach prawniczych w Polsce.
Od 7 maja 2016 roku do 30 listopada 2019 Janusz Wojciechowski był Członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Luksemburgu, przypisanym do Izby I „Zrównoważone użytkowanie zasobów naturalnych” zajmującej się kontrolą m. in. wydatków na rolnictwo; od 14 czerwca 2018 jest Członkiem Komitetu Jakości Kontroli w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.
Od 1 grudnia 2019 Janusz Wojciechowski został nominowany na 5-letnią kadencję jako Komisarz UE ds. rolnictwa.
Dzień Europy
Dzień 9 maja jest oficjalnym świętem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej.
Dokładnie 70 lat temu, 9 maja 1950 roku, Robert Schuman – francuski Minister Spraw Zagranicznych – w Sali Zegarowej gmachu Ministerstwa przedstawił w imieniu francuskiego rządu Plan dla Europy.
Wkrótce potem do propozycji pozytywnie odniosły się Niemcy Zachodnie, Belgia, Holandia, Luksemburg i Włochy. Wielka Brytania – pomimo zaproszenia – nie przystąpiła do umowy, kierując się względami narodowej suwerenności gospodarczej. Pierwszym prezydentem Wysokiej Władzy został Jean Monnet, który w uznaniu zasług w 1976 roku otrzymał jako pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Europy przyznany przez szefów rządów Wspólnoty Europejskiej.
Dwa lata po ogłoszeniu Deklaracji Schumana powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a w roku 1957 Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Euratom – podstawy funkcjonujących do dziś instytucji europejskich. Obecnie, do Unii Europejskiej należy 27 państw.
Materiał źródłowy: Biuro Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. rolnictwa, https://european-union.europa.eu/index_pl  ; redakcja: Centrum Promocji UŁ