Wystawa, która potrwa do czerwca 2023 r., jest przedsięwzięciem pionierskim na skalę europejską. Ukazuje bowiem całą złożoność komunikacji, historii, sztuki i kultury społeczności Głuchych.
„Głusza” to projekt stworzony przez słyszących i głuchych kuratorów. Opowiada o tym, jak język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę i sztukę Głuchych, pokazując zarazem, jak ważna jest różnorodność i inność.
– wyjaśnia doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ Agnieszka Kołodziejczak (na zdjęciu powyżej).
Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła znanych malarzy niesłyszących, między innymi Feliksa Pęczarskiego, a także młodych współczesnych artystów, którzy odważnie odnoszą się do problematyki głuchoty.
Widzowie będą mogli zobaczyć prace m.in.:
-
Daniela Kotowskiego – artysty i performera podejmującego w swojej twórczości temat biowładzy
-
Justyny Kieruzalskiej – wpisującej się silnie w narracje dotyczące feminizmu i Głuchych kobiet
-
Mirosława Śledzia – twórcy kwadryzmu
-
Przemysława Sławika – z silną symboliką związaną z doświadczeniem głuchoty,
-
Marka Krzysztofa Laseckiego (seria portretów)
-
Tomasz Grabowskiego (wideo-arty)
Wystawa jest okazją do otwartej dyskusji na temat Deaf Art. Jest to bardzo krytyczny lecz mało znany w Europie nurt, w którym Głusi manifestują swoją językowo-kulturową odrębność. Przeciwstawiają się wszelkim formom dyskryminacji i wykluczenia. Przedstawiają osobiste przeżycia związane z ograniczeniem możliwości rozwoju i edukacji w natywnych językach migowych.
Prace te są swoistym studium historii audyzmu – dyskryminacji Głuchych w świecie zdominowanym przez kulturę dźwięku. W 2021 roku Muzeum Śląskie (jako pierwsze w Polsce) zakupiło trzy obrazy amerykańskiej artystki i czołowej przedstawicielki nurtu deaf-art Nancy Rourke, które będzie można zobaczyć na wystawie
– tłumaczy prof. Aneta Pawłowska, opiekunka naukowa projektu.
Zwiedzanie może odbywać się w języku polskim, angielskim, polskim języku migowym, International Sign. Dzięki dodatkowym ułatwieniom wystawa jest dostępna również dla osób niewidomych, w spektrum autyzmu, porozumiewającym się w języku ukraińskim.
Kuratorzy wystawy: Dagmara Stanosz, dr Michał Burdziński, Michał Justycki, Agnieszka Kołodziejczak.
Więcej informacji można znaleźć na stronie wystawy.
Tekst źródłowy: Aneta Pawłowska (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ)
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)