Republika Panamy to państwo w Ameryce Centralnej, które większość z nas kojarzy w pierwszej kolejności z Kanałem Panamskim – jedną z najważniejszych dróg morskich świata. I choć sam kanał jest pod pełną jurysdykcją Panamy dopiero nieco ponad 20 lat, to samo państwo panamskie uzyskało niepodległość już ponad 200 lat temu – w 1821 roku Panama oddzieliła się od Hiszpanii i weszła w skład republiki federacyjnej zwanej Wielką Kolumbią.
Wystąpienie ambasadora Republiki Panamskiej w Polsce Javiera Bonagasa de Gracia na temat różnorodności etnicznej i związanymi z nią migracjami rozpocznie się o godz. 12.30.
Skąd akurat taki temat? Panamę zamieszkuje ludność pochodząca z obszarów Afryki, Azji czy Europy, jak również 7 autochtonicznych grup etnicznych. Kraj ten już od czasów starożytnych był obszarem tranzytowym, a obecnie jest głównym szlakiem migracyjnym dla przemieszczających się z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej.
Nie zabraknie oczywiście prezentacji dotyczącej Kanału Panamskiego i jego kluczowej roli dla rozwoju transportu międzynarodowego.
Ambasador opowie również o panamskiej bioróżnorodności – kraj ten plasuje się bowiem w czołówce, jeśli chodzi o rozmaitość fauny i flory. Na koniec Javier Bonagas przedstawi sposoby, w jakie Panama łączy rozwój i troskę o środowisko.
Wystawa, którą organizują Uniwersytet Łódzki, Biblioteka UŁ oraz Ambasada Republiki Panamy w Polsce, prezentuje m.in. różnorodność biologiczną, etniczną i kulturową, jaką Panama przez ponad dwa wieki utrzymywała i rozwijała. Obrazy pełne żywych barw i wyrazistych struktur uzupełniają fotografie oraz plansze informacyjne, które przedstawiają ścieżkę rozwoju kraju (w tym jedną z najważniejszych inwestycji – Kanał Panamski), a także jego potencjał turystyczny i gospodarczy.
Ekspozycja obejmuje również 10 oryginalnych „molas”, czyli tradycyjnych wyrobów tekstylnych tworzonych z wielu warstw tkaniny. „Molas” przedstawiają zwierzęta, figury geometryczne, motywy roślinne i kwiatowe czy też krajobrazy. Choć technika ta jest charakterystyczna dla rdzennej ludności panamskiej – używana jest przez kobiety z plemienia Kuna i przekazywana z pokolenia na pokolenie, to obecnie można znaleźć również krawaty, koszule czy torby wykonane w ten sposób.
Opisy do wystawy przygotowane są w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i polskim.
Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego do 30 kwietnia 2023 r.
Organizatorzy wydarzenia:
- Uniwersytet Łódzki
- Ambasada Republiki Panamy w Polsce
- Biblioteka UŁ
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.