Wystawa towarzyszy konferencji „Newkraine: przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie”, której celem jest stworzenie przestrzeni do spotkania i dyskusji grona praktyków oraz środowiska akademickiego na temat ekonomiczno-społecznych wyzwań, jakie niesie za sobą wciąż trwająca wojna w Ukrainie, potrzeba powojennej odbudowy i włączania tego kraju w struktury Unii Europejskiej.
Ekspozycja składa się z 24 fotografii, które uzupełnia 11-minutowy film ukazujący dzień z życia Lwowa, a także fragmenty rozmów z przedstawicielami placówek kulturalnych. Tak eksponowana całość tworzy wizualny esej, który przedstawia obecną sytuację we Lwowie.
Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku badacze przeprowadzili rekonesans badawczy. W czasie pobytu we Lwowie odwiedzili liczne instytucje kulturalne, gdzie zarejestrowali 11 wywiadów, między innymi z wykładowcami uczelni artystycznej, dyrektorami oraz pracownikami muzeów i bibliotek, niezależnymi menadżerami kultury oraz z fotografami i artystami przebywającymi wówczas we Lwowie.
Gromadzeniu materiału badawczego w postaci wywiadów i rozmów towarzyszyło rejestrowanie fotograficzne i filmowe, które stało się dla nas ważną część projektu. Uznaliśmy, że dokumentacja wizualna jest niezbędna do tego, aby ukazać atmosferę miasta – to, w jaki sposób wojna ujawnia się w jego wyglądzie i funkcjonowaniu.
tłumaczy Marek Domański.
Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie wystawy.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji)