YAPA po raz 48. Święto studenckiej piosenki turystycznej

48. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2023 odbędzie się w dniach 10–12 marca 2023 r. w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, przy al. Politechniki 10. Organizatorzy serdecznie zapraszają studentów i pracowników wszystkich łódzkich uczelni na to wielkie święto piosenki turystycznej, autorskiej i poezji śpiewanej.

plakat Yapy 2023

Czym jest YAPA?

OSPPT YAPA to przede wszystkim miejsce, które gromadzi społeczność akademicką z całej Polski, a szczególnie z Łodzi. To tutaj miłośnicy poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku spotykają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać, tworząc niesamowitą atmosferę oraz inaugurując tym samym sezon pozostałych akademickich przedsięwzięć, festiwali i wydarzeń (jak chociażby juwenalia).

YAPA to największy studencki festiwal muzyczny w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu YAPA wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi, jak i w Polsce.

Plejada gwiazd rodem z YAPY

O tym, jak istotna jest YAPA w przestrzeni muzyki studenckiej i turystycznej w Polsce, najlepiej świadczy fakt, iż to właśnie podczas tego Festiwalu swoje kariery rozpoczęły, bardzo znane do dnia dzisiejszego zespoły i artyści, np.: Stare Dobre Małżeństwo, Wały Jagiellońskie, Wolna Grupa Bukowina, Olek Grotowski czy EKT Gdynia.

Za działalność i organizację Festiwalu w dobie koronawirusa (w formie zdalnej) organizatorzy otrzymali nagrody, m.in.: Plaster Kultury 2020 za najlepsze muzyczne wydarzenie roku.

YAPA po raz 48.

Cieszymy się niezmiernie, że po czterech latach przerwy (ostatnia edycja z publicznością na sali, to rok 2019, a w latach 2020–2022 zorganizowaliśmy trzy edycje w formie zdalnej) spowodowanej pandemią koronawirusa możemy wrócić z pełną wersją festiwalu. Podczas trzech dni odbędą się cztery koncerty, a sala zlokalizowana w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej znów wypełni się po brzegi publicznością

– organizatorzy OSPPT YAPA 2023.

W tym roku przegląd został objęty honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr. hab. n. med. Radzisława Kordka.

Bilety-karnety (można je nabyć online) w cenie 95 zł uprawniają do wejścia na YAPĘ podczas wszystkich trzech dni przeglądu i do uczestnictwa we wszystkich 4 koncertach. Więcej informacji na stronie internetowej OSPPT YAPA oraz na facebookowym profilu przeglądu.

Materiał: Michał Owczarek, z-ca dyrektora OSPPT YAPA
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ