Zakończyła się VII edycja konferencji OBLICZA WOJNY

W Instytucie Historii UŁ już po raz siódmy odbyła się interdyscyplinarna konferencja OBLICZA WOJNY. Tegoroczna odsłona, która nosiła podtytuł „Narzędzia wojny”, przyciągnęła naukowców z 11 krajów. Silnie reprezentowana była problematyka ukraińska, zarówno za sprawą udziału naukowców z Ukrainy, jak i polskich badaczy podejmujących tematy związane z historią i obecną sytuacją w Ukrainie.

Konferencja OBLICZA WOJNY organizowana jest od 2017 r., kiedy to wzięło w niej udział 16 osób. Podczas ostatniej edycji referaty wygłosiło łącznie 104 prezentujących, a 34 zagranicznych prelegentów pochodziło m.in. z Czech, Grecji, Kanady, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. 

prelegent

Tegoroczna odsłona koncentrowała się na narzędziach wojny rozumianych bardzo szeroko – od wina jako śmiercionośnego trunku antycznej wojny po bezzałogowe drony bojowe i wozy opancerzone sterowane zdalnie. Wśród omawianych tematów można było także znaleźć refleksję dotyczącą pieniądza jako narzędzia wojny w Polsce pierwszej połowy XVI w., analizę działań miejskiej partyzantki w wojnie o niepodległość Irlandii (1919-1921) czy spojrzenie na głód jako narzędzie eksterminacji w getcie łódzkim 1940-1944. 

Z każdą kolejną edycją rośnie różnorodność podejmowanych tematów i reprezentowanych przez naukowców dyscyplin. W tym roku referaty prezentowali m.in. historycy, archeolodzy, prawnicy, filologowie klasyczni, literaturoznawcy, politolodzy czy specjaliści z zakresu stosunków międzynarodowych

– wyjaśnia członek komitetu organizacyjnego konferencji prof. Tadeusz Grabarczyk (Instytut Historii UŁ).

uczestnicy

Jeden z wykładów inauguracyjnych „Terror najeźdźcy jako kluczowe narzędzie wojny – przypadek celowych zniszczeń wojennych w Ukrainie” wygłosiły Julia Iwaszko (Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury) i Aneta Pawłowska (UŁ; na zdjęciu poniżej).  

prof. Pawłowska

Prelekcji towarzyszył film, którego autorami są oficer prasowy Sergij Belińskij (28 Brygada Rycerzy Zimowego Pochodu, Siły Zbrojne Ukrainy) i wspomniana prof. Iwaszko, która w ramach pięciomiesięcznego grantu IDUB uzyskanego na UŁ realizuje badania związane z oszacowywaniem strat wojennych i planami odbudowy obiektów architektonicznych na Ukrainie. 

Tegoroczna konferencja została zorganizowana wspólnie z Archiwum Państwowym w Łodzi. Obradom towarzyszyła wystawa przygotowana przez AP wystawa „Materiały propagandowe jako narzędzie wojny”, na której można było znaleźć plakaty o tematyce wojennej ze zbiorów AP Łódź

Lista tematyczna dotychczas zrealizowanych konferencji prezentuje się następująco: 

  • 1 VI 2017 – Wojsko w drodze 

  • 16-17 XI 2017 – Wojsko w obozie i koszarach 

  • 7-8 VI 2018 – Ludzie wojny 

  • 6-7 VI 2019 – Armia kontra natura 

  • 26-27 XI 2020 – Miasto i wojna 

  • 10-11 VI 2021 – Przed bitwą 

publiczność

Tekst źródłowy: Tadeusz Grabarczyk (Instytut Historii UŁ) 
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ), Tadeusz Grabarczyk (Instytut Historii UŁ)