Absolwentka Wydziału Filologicznego UŁ laureatką Nagrody Literackiej Warszawy

17 czerwca poznaliśmy laureatów 16. Nagrody Literackiej Warszawy. W gronie wyróżnionych znalazła się Anna Taraska – absolwentka Wydziału Filologicznego UŁ.

Gala wręczenia nagród odbyła się w miniony weekend w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka została wyróżniona w kategorii literatura dziecięca za książkę pt. „Dwa słowa”.

Anna Taraska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim w 2000 r. oraz niemiecką sekcję łódzkiego Kolegium Języków Obcych w 2002 r. (jednostka ta funkcjonowała wówczas przy Wydziale Filologicznym UŁ). Zawodowo zajmuje się pisaniem książek i tłumaczeniem literatury niemieckojęzycznej dla dzieci. Jako autorka zadebiutowała na wydawniczym rynku w 2018 roku. Jej książka „Dwa słowa”, za którą otrzymała nagrodę, to zaskakująca i pełna językowego humoru opowieść o przygodach dwóch zaprzyjaźnionych słów mieszkających w słowniku.

Nagroda Literacka miasta st. Warszawy została reaktywowana w 2008 roku, ale jej tradycje sięgają czasów przedwojennych. Pierwszym laureatem wyróżnienia był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Jak czytamy na stronie internetowej organizatorów, nagroda ma na celu promocję czytelnictwa i docenienie współczesnych ludzi pióra. Zwycięzcy wybierani są w kilku kategoriach, m.in. proza, poezja, literatura dziecięca, komiks, powieść graficzna i książka o tematyce warszawskiej.

Warto podkreślić, że twórczość Anny Taraski po raz kolejny została doceniona przez fachowe gremium. W przeszłości autorka otrzymała nagrodę edytorską Dobre Strony 2022 (wręczaną podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek i przyznawaną najlepszej pod względem edytorskim książce dla dzieci wydanej w języku polskim), a także wyróżnienie graficzne za ilustracje i opracowanie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Była również nominowana w plebiscycie blogerów książkowych LOKOMOTYWA 2022 w kategorii „od A do Z”.

Serdecznie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia!