Agnieszka Holland i scenarzyści Seana Penna na Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi

Przed nami już 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja (12–15 października), którego Uniwersytet Łódzki jest mecenasem i partnerem merytorycznym. Tegoroczna odsłona to ponad 100 wydarzeń, w tym 85 projekcji filmów (20 premierowych pokazów) oraz liczne warsztaty i spotkania z twórcami, w tym z Agnieszką Holland i scenarzystami filmu „Obietnica” – Mary Olson-Kromolowski i Jerzym Kromolowskim. W czterodniowym wydarzeniu, które odbędzie się również online, weźmie udział aż 80 gości.

Program tegorocznego Festiwalu Kamera Akcja można znaleźć na stronie FKA (przejdź do strony).

POCZĄTKI FESTIWALU KAMERA AKCJA

Festiwal Kamera Akcja to najciekawsze, odważne i wzbudzające dyskusje filmy prosto z Cannes, Wenecji czy Berlinale. Wydarzenie powołano do życia w 2010 roku i stało się jedynym w Europie festiwalem poświęconym krytyce filmowej. Z roku na rok FKA przyciąga rosnącą liczbę widzów i miłośników kina, którzy włączają się w dyskusję z krytykami i twórcami – celem FKA jest bowiem popularyzacja swobodnej wymiany myśli na temat kinematografii. Bez podziału na ekspertów i laików.

WSPÓŁPRACA FESTIWALU Z UŁ

Koncepcję festiwalu stworzyli absolwenci UŁ, a od 14 lat zarówno pracownicy jak i obecni studenci współpracują na jego rzecz i nad jego realizacją. Razem tworzymy wyjątkowe w skali Polski wydarzenie

przypomina prorektor UŁ prof. Agnieszka Kurczewska.

Podczas tegorocznej edycji UŁ zaangażowany w Festiwal na różne sposoby.

Uniwersytet bierze udział m.in. w pracach komisji selekcyjnej Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight, gdzie działa trzech członków Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Nasi studenci, wykładowcy i absolwenci prowadzą prelekcje przed wybranymi filmami, jeden z naukowców zasiada w Jury Krytyków konkursu Krytyk Pisze;. Doktor Michał Pabiś-Orzeszyna z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ przewodzi również jednemu z paneli dyskusyjnych. Zaangażowaliśmy się w spotkanie z producentką filmu pt. „Zone of Interest” Ewą Puszczyńską (Grand Prix Cannes 2023) i w rozmowę wokół książki „Inny świat? Kino autorskie Doroty Kędzierzawskiej” (WUŁ 2023). Wraz z FKA organizujemy wspólny konkurs dla młodzieży „Nakręceni na lato”

wylicza prof. Kurczewska.

FESTIWAL PO RAZ 14.

14. edycja FKA obędzie się w dniach 12–15 października w Łodzi (Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis) oraz online na platformie VOD Think Film (16-19 października).

Festiwal otworzy przedpremiera „Chłopów”. Wśród gości znajdą się m.in.:

• Jerzy Kromołowski i Mary Olson-Kromolowska hollywoodzcy scenarzyści, autorzy „Obietnicy” z Jackiem Nicholsonem
  • Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po seansie „Zielonej granicy”; Ewa Puszczyńska – oscarowa producentka, która opowie o filmie „Strefa interesów”
  • Krzysztof Rak – scenarzysta, który weźmie udział w dyskusji o tantiemach. „Święto ognia” Kingi Dębskiej i spotkanie z reżyserką zwieńczy stacjonarną część festiwalu

W bogatym programie premier można znaleźć m.in.:

• świetnie przyjęte (Berlinale 2023 – Wielka Nagroda Jury) „Czerwone niebo” Christiana Petzolda
  • nowy film Kena Loacha „The Old Oak” (Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes)
  • „Club Zero” Jessiki Hausner z Mią Wasikowską w roli głównej
  • najnowszy film japońskiej gwiazdy Hirokazu Kore-edy „Monster”
  • „Przejścia” Irego Sachsa

Oprócz tego spotkania i dyskusje z ludźmi kina, w tym punkty kulminacyjne każdego dnia festiwalu – rozmowy pod hasłami: zmiana, robota i strajk na najistotniejsze tematy związane z światem filmu.

ZNIŻKI DLA SPOŁECZNOŚCI UŁ

Społeczność uniwersytecka (studenci, doktoranci, pracownicy) mogą nabywać karnety ze zniżką:

• zniżka 10 zł od ceny karnetu dla posiadaczy Karty Absolwenta oraz użytkowników kultura.uni.lodz.pl
  • zniżka 20 zł od ceny karnetu dla studentów kierunków okołofilmowych

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 12 października 2023 (czwartek) 09:00 - 15 października 2023 (niedziela) 21:00