Program tegorocznego Festiwalu Kamera Akcja można znaleźć na stronie FKA (przejdź do strony).
POCZĄTKI FESTIWALU KAMERA AKCJA
Festiwal Kamera Akcja to najciekawsze, odważne i wzbudzające dyskusje filmy prosto z Cannes, Wenecji czy Berlinale. Wydarzenie powołano do życia w 2010 roku i stało się jedynym w Europie festiwalem poświęconym krytyce filmowej. Z roku na rok FKA przyciąga rosnącą liczbę widzów i miłośników kina, którzy włączają się w dyskusję z krytykami i twórcami – celem FKA jest bowiem popularyzacja swobodnej wymiany myśli na temat kinematografii. Bez podziału na ekspertów i laików.
WSPÓŁPRACA FESTIWALU Z UŁ
Koncepcję festiwalu stworzyli absolwenci UŁ, a od 14 lat zarówno pracownicy jak i obecni studenci współpracują na jego rzecz i nad jego realizacją. Razem tworzymy wyjątkowe w skali Polski wydarzenie
przypomina prorektor UŁ prof. Agnieszka Kurczewska.
Podczas tegorocznej edycji UŁ zaangażowany w Festiwal na różne sposoby.
Uniwersytet bierze udział m.in. w pracach komisji selekcyjnej Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight, gdzie działa trzech członków Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Nasi studenci, wykładowcy i absolwenci prowadzą prelekcje przed wybranymi filmami, jeden z naukowców zasiada w Jury Krytyków konkursu Krytyk Pisze;. Doktor Michał Pabiś-Orzeszyna z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ przewodzi również jednemu z paneli dyskusyjnych. Zaangażowaliśmy się w spotkanie z producentką filmu pt. „Zone of Interest” Ewą Puszczyńską (Grand Prix Cannes 2023) i w rozmowę wokół książki „Inny świat? Kino autorskie Doroty Kędzierzawskiej” (WUŁ 2023). Wraz z FKA organizujemy wspólny konkurs dla młodzieży „Nakręceni na lato”
wylicza prof. Kurczewska.
FESTIWAL PO RAZ 14.
14. edycja FKA obędzie się w dniach 12–15 października w Łodzi (Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis) oraz online na platformie VOD Think Film (16-19 października).
Festiwal otworzy przedpremiera „Chłopów”. Wśród gości znajdą się m.in.:
- Jerzy Kromołowski i Mary Olson-Kromolowska hollywoodzcy scenarzyści, autorzy „Obietnicy” z Jackiem Nicholsonem
- Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po seansie „Zielonej granicy”; Ewa Puszczyńska – oscarowa producentka, która opowie o filmie „Strefa interesów”
- Krzysztof Rak – scenarzysta, który weźmie udział w dyskusji o tantiemach. „Święto ognia” Kingi Dębskiej i spotkanie z reżyserką zwieńczy stacjonarną część festiwalu
W bogatym programie premier można znaleźć m.in.:
- świetnie przyjęte (Berlinale 2023 – Wielka Nagroda Jury) „Czerwone niebo” Christiana Petzolda
- nowy film Kena Loacha „The Old Oak” (Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes)
- „Club Zero” Jessiki Hausner z Mią Wasikowską w roli głównej
- najnowszy film japońskiej gwiazdy Hirokazu Kore-edy „Monster”
- „Przejścia” Irego Sachsa
Oprócz tego spotkania i dyskusje z ludźmi kina, w tym punkty kulminacyjne każdego dnia festiwalu – rozmowy pod hasłami: zmiana, robota i strajk na najistotniejsze tematy związane z światem filmu.
ZNIŻKI DLA SPOŁECZNOŚCI UŁ
Społeczność uniwersytecka (studenci, doktoranci, pracownicy) mogą nabywać karnety ze zniżką:
- zniżka 10 zł od ceny karnetu dla posiadaczy Karty Absolwenta oraz użytkowników kultura.uni.lodz.pl
- zniżka 20 zł od ceny karnetu dla studentów kierunków okołofilmowych
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.