DHC UŁ z najwyższym wyróżnieniem Uniwersytetu Bolońskiego

Sigillum Magnum, najwyższe odznaczenie bolońskiej uczelni, otrzymał prof. Krzysztof Pomian – filozof, historyk, eseista, doktor honoris causa UŁ (2017 r.). Profesor należy do grona najwybitniejszych polskich humanistów, których dorobek naukowy wykracza daleko poza granice naszego kraju.

W przedmowie do jednej ze swych najbardziej znanych książek prof. Pomian pisał: „Europa jest dla mnie fragmentem biografii i przygodą intelektualną”. Mieszkając od wielu lat we Francji, prof. Krzysztof Pomian jest jednocześnie ambasadorem polskiej kultury.

Jak podaje serwis PAP Nauka w Polsce władze najstarszego uniwersytetu cywilizacji zachodniej wyraziły uznanie dla aktywności naukowej prof. Krzysztofa Pomiana na polu różnych dziedzin humanistycznych i społecznych, a także dla jego zaangażowania na rzecz krzewienia dziedzictwa europejskiej kultury.

Zainteresowania badawcze prof. Krzysztofa Pomiana obejmują historię, politykę i filozofię europejską od Rosji poprzez Europę Środkową po świat śródziemnomorski, od starożytności po czasy współczesne. To badacz podejmujący obszerne problemy, niestroniący od syntez, a jednocześnie mistrz „małych form”. Jako wnikliwy obserwator i aktywny uczestnik życia społecznego, prof. Pomian pokazuje, że pielęgnowanie europejskich wartości – praw człowieka, solidarności i tolerancji – jest mu bardzo drogie. Profesor otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2003) i Uniwersytetu w Genewie (2005). Uhonorowano go nagrodą publicystyczną im. Juliusza Mieroszewskiego w 1984 r., premio letterario Montesilvano w 1992 r. oraz nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich w 2006 r. Został odznaczony orderem Des Arts et des Lettres (2005), Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (2011) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Sigillum Magnum to srebrno-brązowy medal, ustanowiony w 1888 roku. Przyznawany jest przez uniwersytet wpływowym osobistościom świata nauki, kultury i polityki.

Informacje o DHC UŁ (od 1949 r.)

Źródło: PAP Nauka w Polsce
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.