Dr Edyta Bielak-Jomaa z WPiA UŁ otrzymała nagrodę Prezesa UODO!

Przyznawana przez Urząd Ochrony Danych Osobowych nagroda im. Michała Serzyckiego jest wręczana od sześciu lat z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się na tym polu.

Kobieta w żakiecie odbierająca nagrodę od mężczyzny w ganiturze

W tym roku Jakub Groszkowski, zastępca prezesa UODO wręczył nagrodę dr Edycie Bielak-Jomaa, a także dr Urszuli Górze (UŚ) i Iwonie Niedzielskiej-Taźbie (SP nr 17 w Rzeszowie).

Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 2018 roku, aby upamiętnić postać Michał Serzecekiego, wcześniejszego Generalnego Inspektora ODO w latach 2006–2010 oraz docenić wysiłek osób aktywnie zajmujących się ochroną danych osobowych.

W obliczu dużych zmian prawnych i technologicznych coraz większego znaczenia nabiera edukowanie i podnoszenia świadomości osób fizycznych i administratorów w zakresie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych Sztuczna inteligencja i inne stosowane  technologie, z jednej strony ułatwiają zarządzanie organizacją, poprzez możliwości szybkiego gromadzenia informacji, ich zestawiania, wykorzystywania, dopasowywanie, z drugiej jednak strony, stosowanie tych technologii mogą stanowić zagrożenie dla praw i wolności osób fizycznych. W kontekście bezpieczeństwa prywatności i komfortu człowieka, tak istotne jest zarówno zgodne z prawem, rzetelne i przejrzyste stosowanie rozwiązań technologicznych, które kształtują sytuację osób fizycznych, jak i wiedza oraz świadomość osób, których dane są przetwarzane.

– mówi dr Edyta Bielak-Jomaa.

Dr Edyta Bielak-Jomaa była Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych w latach 2018-2019 oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w latach 2015-2018. Jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Doktor Bielak-Jomaa napisała ponad 50 opracowań nt. ochrony danych osobowych, prawa pracy i problematyki rynku pracy. Jest organizatorką licznych konferencji krajowych i międzynarodowych, debat i warsztatów poświęconych tym zagadnieniom. Znalazła się także w gronie Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego

Zdjęcie: archiwum dr Edyty Bielak-Jomaa