Kulturalne lato 2023

Lato 2023 obfituje w wydarzenia kulturalne, w które Uniwersytet Łódzki i jego partnerzy są zaangażowani. Plenerowe pokazy filmowe podczas TME Polówki, spektakle w Teatrze Powszechnym, Letnia Akademia Jazzu czy też Festiwal Filmowa Uroda Miasta 60/600 w Kinie Charlie – to pierwsza część letnich atrakcji, o których przypominamy.

FILMOWE LATO, JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

 Tegoroczny Festiwal Filmowy TME Polówka to aż 140 filmów w 20 lokalizacjach. Projekcje będą się odbywać od czerwca do końca września. Wielkie otwarcie nastąpi podczas Nocy Świętojańskiej w Parku na Zdrowiu. W sobotę (24 czerwca) będzie można zobaczyć równocześnie trzy filmy:

  • W trójkącie (2022), reż. Ruben Östlund – główny film otwarcia
  • Midsommar. W biały dzień (2019), reż. Ari Aster
  • Shrek (2001), reż. Adamson Andrew, Jenson Vicky, którego widzowie będą mogli oglądać wprost z basenu Fali podczas Nocnego Pływania!  

W tym roku projekcje będą odbywać się w rozmaitych lokalizacjach – zarówno tych znanych z lat ubiegłych (Parki Julianowski, EC1, Fuzja) oraz premierowych: Muzeum Kinematografii czy Monopolis.

Pełen program znajdziecie na stronie Festiwalu.

NIE TYLKO „SZALONE NOŻYCZKI”

„Lato w Teatrze Powszechnym w Łodzi” rozpoczęło się 16 czerwca, a podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia będzie można zobaczyć aż 45 przedstawień! W ofercie znajdują się nie tylko znane większości Łodzian „Szalone nożyczki” Juliusza Machulskiego, lecz także triumfujący na festiwalach „Chciałem być” oraz spektakle w reżyserii Wojciecha Malajkata. I wiele innych.

Ten sezon upłynął pod znakiem wielkiego powrotu publiczności do Teatru po czasie pandemii. Za nami bardzo intensywny czas, ale nie idziemy na urlop razem z ostatnim dzwonkiem szkolnym. Będziemy grać do końca lipca – zaprezentujemy kilkanaście tytułów, zagramy kilkadziesiąt przedstawień na dwóch scenach. Jak zawsze w ramach „Lata w Teatrze…” – w specjalnych, wakacyjnych cenach. Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim widzom za ten wspólny, rekordowy sezon. To przymierze z publicznością zawsze dodaje nam skrzydeł

mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Pełen repertuar można znaleźć na stronie Teatru.

 

JAZZOWI DEBIUTANCI I GWIAZDY ŚWIATOWEGO FORMATU

Letnia Akademia Jazzu 2023 wystartuje 11 lipca. Na scenie Klubu Wytwórnia będzie można zobaczyć legendy polskiego i światowego jazzu – znanych i cenionych muzyków tego gatunku, a także dopiero co wschodzące gwiazdy. Kogo wystąpi w tym roku? John Scofield Solo, Tropical Soldiers in Paradise, Skalpel, Suzanne, Bastrada Trio & João de Sousa, wystąpi Goran Kajfeš Subtropic Arkestra, Les Freres Smith, Piotr Damasiewicz…

Ponadto w dniach 23-27 lipca odbędą się kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform. Dzięki nim muzycy jazzowi mogą szlifować swój warsztat pod czujnym okiem wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą koncerty mistrzowskie, dostępne także w ramach karnetu na 16. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: PESH, Maciej Obara, Mary Lattimore, Hoshii czy Linda Fredrikssen.

Bilety na wybrane koncerty, a także karnety na wszystkie wydarzenia 16. Letniej Akademii Jazzu dostępne są już w sprzedaży. Szczegóły na stronie Wytwórni oraz Letniej Akademii Jazzu.

FILMOWA URODA ŁODZI

Festiwal Filmowa Uroda Miasta 60/600 to przedsięwzięcie, które ma integrować różne grupy społeczne i świętować jubileusz jubileuszu nadania Łodzi praw miejskich. Wydarzenie składać się będzie z licznych projekcji filmowych, wykładów i spotkań poświęconych historii miasta i jego przedstawieniu w filmie, oraz analizie współczesnej tożsamości miasta.

Program festiwalu obejmować będzie projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych opowiadających o wydarzeniach i wątkach z historii Łodzi, w tym produkcje, Wytwórni Filmów Oświatowych, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych na Łąkowej, i etiudy wielkich polskich reżyserów oraz filmów wyprodukowane przez absolwentów łódzkiej „Szkoły Filmowej”, czy zespoły i studia filmowe, które do dzisiaj tworzą legendę filmowej Łodzi. Zaplanowane są projekcje filmów fabularnych, w których Łódź odgrywa ważną rolę, zarówno jako jedno z bohaterów, jak i miejsce rozpoznawalne dla widzów.

Pierwsze projekcje odbyły się 15 i 16 czerwca. Informacje o kolejnych wydarzeniach będzie można znaleźć na stronie Kina Charlie.

 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.