Łódzka biofizyk w Radzie NCN

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołano nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki. Wśród nominatów znalazła się prof. Barbara Klajnert-Maculewicz (WBiOŚ UŁ). To prestiżowe wyróżnienie łódzkiej biofizyk jest wyrazem uznania wysokiej jakości badań prowadzonych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

 

Prof. Barbara Klajnert-Maculewicz specjalizuje się w badaniach z zakresu biochemii i biologii molekularnej, biofizyki, farmakologii i biologii komórkowej. Publikacje łódzkiej badaczki osiągają bardzo wysoką cytowalność na poziomie ok. 400 cytowań rocznie (dane z bazy Scopus). Prof. Klajnert-Maculewicz prowadziła badania na McMaster University w Kanadzie, na stałe zaś związana jest z Uniwersytetem Łódzkim oraz jako external scientific member z Leibnitz Institute of Polymer Research w Dreźnie. Jest członkinią Komitetu Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk. W roku 2018 otrzymała finansowanie projektu Cancer nanomedicine - from the bench to the bedside, w ramach prestiżowego konkursu European Cooperation in Science and Technology (COST) [kliknij].

Rada NCN m.in. ogłasza konkursy na finansowanie stypendiów doktorskich i staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, wybiera członków Zespołu Ekspertów opiniujących wnioski złożone w konkursach NCN oraz określa listę dyscyplin i poziom ich finansowania. Organ pełni więc rolę koordynatora poszczególnych konkursów grantowych organizowanych i finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Narodowe Centrum Nauki [kliknij]

Redakcja: Centrum Promocji UŁ