„Odkryj Łódź” - książka dr Karoliny Kołodziej z UŁ dla dzieci z Ukrainy

Ukraińska wersja „Odkryj Łódź" autorstwa dr Karoliny Kołodziej z Wydziału Filologicznego UŁ powstała, by pomóc najmłodszym w oswojeniu nowej dla nich przestrzeni naszego miasta. To solidna dawka wiedzy połączona z dobrą zabawą i pomysłami na ciekawe twórcze zajęcia, a także propozycje spacerów po mieście.

Książka w wersji ukraińskiej jest udostępniona przez wydawcę i autorkę do bezpłatnego niekomercyjnego wykorzystania przez wszystkich, w postaci pliku pdf - «Відкрий Лодзь». Można ją czytać w całości, można też wykorzystać konkretne rozdziały do zajęć tematycznych.

Jest pomyślana tak, aby przekazywała wiedzę w sposób przystępny dla najmłodszych i utrwalała ją poprzez wykonywanie prostych prac ręcznych z łatwo dostępnych materiałów, pochodzących m.in z recyklingu. Gdy dzieci czytają i oglądają np. pszczoły na elewacjach łódzkich budynków, później mogą własnoręcznie wykonać pszczołę z butelki PET, reklamówki i bibuły. Chcieliśmy, aby książka nie tylko pokazała uroki Łodzi, ale także stała się odskocznią od wojennego koszmaru. To zestaw gotowych materiałów do pracy z ukraińskimi dziećmi, która może być wykorzystywana w przedszkolach, szkołach podstawowych, podczas zajęć bibliotecznych i warsztatów. Ponieważ wciąż jest dostępna polskojęzyczna, książkowa wersja, materiał może być wykorzystywany także przez polskojęzycznych animatorów i nauczycieli, pracujących z dziećmi z Ukrainy.

- mówi dr Karolina Kołodziej.

Książka w wersji ukraińskiej powstała przy współpracy dr Karoliny Kołodziej, REGIO Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju, Olgi Legczyliny (tłumaczenie), Magdy Warszawy (praca nad składem), Maćka Kronenberga (koordynacja prac).

O publikacji napisali:

Materiał: dr Karolina Kołodziej, Wydział Filologiczny UŁ